Mladič vraj umiera

 

Krátka správa

Ratko Mladič vraj umiera na následky silnej mozgovej príhody. Belehradský denník Kurir dokonca napísal, že približne 800 prívržencov, ktorí chránia 64-ročného bývalého bosnianskosrbského generála, už zvažujú, kde ho pochovať. Podľa zdrojov, blízkych srbskej vláde, však ide iba o „senzáciechtivý výmysel“.

Správu o zlom zdravotnom stave utečenca prebralo viacero európskych denníkov. Francúzske noviny Le Monde napísali, že Belehrad pripravuje „akčný plán na zatknutie Mladiča“, ktorý by mal zahŕňať aj členské štáty EÚ, a v polovici júla by ho mal schváliť Brusel.

„Logistická podpora, ktorú by nám mohli poskytnúť zahraničné jednotky, je veľmi dôležitá,“ vyhlásil Jovan Simič, zaslúžilý srbský politický poradca. „Nepriamo by šlo aj o spôsob, ako dokázať, že robíme všetko pre dolapenie Mladiča.“

Britský premiér Tony Blair podľa denníka Financial Times svojmu srbskému kolegovi Vojislavovi Koštunicovi na stretnutí 27. júna v Londýne zrejme odporučí, aby akceptoval nevyhnutnosť nezávislosti Kosova. Srbsko podľa Blaira musí prijať „inú verziu“ budúceho usporiadania juhovýchodnej Európy, inak mu hrozí izolácia a strata perspektívy pre bližšie vzťahy s EÚ.

Belehrad je pod tlakom Veľkej Británie, USA a správy OSN v Kosove, aby akceptoval nezávislosť Kosova ako „nevyhnutné riešenie problému“. Viedenské rokovania o konečnom statuse provincie vstupujú po šiestich neúspešných technických kolách do svojej kritickej fázy.

Koštunica je však zároveň pod veľkým vnútropolitickým tlakom, aby sa nevzdal historického nároku Srbska na provinciu, v ktorej dnes prevláda etnické albánske obyvateľstvo. Belehrad stále ponúka „najširšiu možnú autonómiu“, no odmieta udelenie suverenity.

100 000 zostávajúcich kosovských Srbov je znepokojených obnovením etnického násilia, s cieľom vyhnať ich z Kosova. Minulý týždeň bol na prahu vlastného domu zastrelený 68-ročný Srb Dragan Popovič, administratíva OSN však odmietla uznať etnický motív vraždy a úradníci OSN varovali Srbov pred „jednostrannými bezpečnostnými opatreniami mimo hraníc zákona“, ako napríklad formovanie miestnych milícií.

Zabezpečenie práv a bezpečnosti etických menšín, ktoré tvoria 10 percent populácie Kosova, je hlavným testom lídrov etnických Albáncov, ktorí bojujú o nezávislosť.

Odstupujúci najvyšší predstaviteľ OSN v Kosove Soren Jessen-Petersen na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN minulý týždeň uviedol, že mnohí kosovskí Srbi „sú zmätení, nechránení a izolovaní, a nevedia, čo čakať od budúcnosti“. Zároveň však obvinil Belehrad z toho, že im bráni zapojiť sa do miestnej demokratickej politiky.