Mogheriniová po druhýkrát nechce šéfovať európskej diplomacii

Federica Mogheriniová na výročnej konferencii veľvyslancov EÚ v Bruseli. [EFE/OLIVIER HOSLET]

Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019 nemá záujem o získanie druhého mandátu v tejto funkcii. Podľa belgickej televíznej stanice RTBF to potvrdila na výročnej konferencii veľvyslancov Európskej únie v Bruseli.

Vo svojom prejave pred európskymi diplomatmi Mogheriniová v utorok (4. septembra) spomenula úlohu európskej diplomacie pri dosiahnutí jadrovej dohody s Iránom z roku 2015, parížsku klimatickú dohodu z decembra 2016 či spoluprácu s krajinami Afriky a OSN pri riešení otázky migrácie, čo viedlo k prudkému poklesu v počtoch nelegálnych migrantov prichádzajúcich do Európy.

RTBF však pripomenula, že aj napriek veľkým záväzkom v mene diplomatického zboru Únie Mogheriniová neuspela na Blízkom východe, čo je región, ktorý patril medzi jej najvyššie priority.

Naopak, medzi jej najväčšie úspechy patrí naštartovanie európskej obrannej spolupráce, čo sa nedarilo realizovať niekoľko desaťročí.

Mogheriniová v Moskve: Sú témy, ktoré zatiaľ dialógom nevieme vyriešiť

Šéfka diplomacie EÚ a ruský minister zahraničných vecí otvorene diskutovali o sporoch Bruselu a Moskvy.

„So cťou a potešením“

Šéfka európskej diplomacie pred veľvyslancami hovorila o ťažkostiach pri úsilí čeliť svetu, ktorý „prechádza chaotickým vývojom“, zároveň však vyjadrila presvedčenie, že svoju misiu v úrade splní „so cťou“ a „s potešením“.

Nový šéf alebo šéfka diplomacie EÚ bude známy v druhej polovici roka 2019, keď o obsadení tohto postu rozhodne nový predseda Európskej komisie, ktorý bude zvolený na základe výsledkov volieb do europarlamentu.

Mogheriniová: Iránsku jadrovú dohodu otvárať nepotrebujeme

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami „funguje“ a netreba ju znova otvárať, zhodnotila v stredu šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Najvyššia diplomatka Únie sa takto vyjadrila po stretnutí so zástupcami všetkých štátov podieľajúcimi sa na vyjednávaní o dohode (Čína, Francúzsko, …

Federica Mogheriniová bola len druhou osobou, ktorá nový úrad európskej diplomacie viedla. Ľavicová talianska politička nahradila v roku 2014 Britku Catherine Ashtonovú, ktorá novovzniknutú Európsku službu pre vonkajšiu činnosť dovtedy viedla.

„Dvojitá rola“ tejto funkcie zahŕňala a stále zahŕňa aj podpredsednícku stoličku v Európskej komisii. Ako Ashtonovej náhradníci sa pred štyrmi rokmi spomínali aj politici Radoslaw Sikorski či Kristalina Georgieva.