Mogheriniová a Trump si vysvetľujú iránske nedorozumenie

Irán, jadrová dohoda, Teherán

Graffiti na ulici v Teheráne, (zdroj: Örlygur Hnefill/Flickr)

Donald Trump v rámci kritiky odchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu špekuluje o prehodnotení dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015. Podporuje ho v tom aj jeho nominant na pozíciu ministra zahraničných veci Rex Tillerson.

Trump, ktorý v piatok zaujme pozíciu v Bielom dome, tvrdí, že dohoda nezabráni Iránu získať jadrové zbrane. Už počas kampane hovoril, že „ak bude môcť, tak ju roztrhá“.

Svet je bezpečnejšie miesto

Predstavitelia Európskej únie sa ohradili voči úvahám o nových rokovaniach. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová včera v piatich veľkých denníkoch uverejnila stanovisko, že vďaka dohode je svet bezpečnejší a kritici sa mýlia.

„Pozrime sa na fakty,“ nabáda Mogheriniová, „dohoda sa vyplatila už len tým, že dlhotrvajúci spor vyriešila mierovou cestou. Bez nej by sme dnes možno čelili ďalšiemu vojenskému konfliktu v regióne, ktorý je príliš destabilizovaný.“

Sú tu aj ďalšie výhody. Obchodovanie medzi EÚ a Iránom vzrástlo len za prvé tri kvartály minulého roku o 63 %. Na plnenie iránskych záväzkov navyše dozerá Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) a tá nemá výhrady.

Zdroj agentúry AFP hovorí o tom, že Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS) už Trumpa neoficiálne kontaktovala, aby ho poučila o hodnote dohody.

Nové rokovanie je nezmysel

Vysokopostavená európska diplomatka Helga Schmidová včera nastupujúcej administratíve vo Washingtone odkázala, že bez podpory ostatných signatárov sa pakt šiestich veľmocí a Iránu nedá otvoriť.

Končiaci minister zahraničných vecí John Kerry na Svetom ekonomickom fóre v Davose povedal, že porušenie dohody by spôsobilo nenapraviteľné škody.

V rozhovore so spisovateľom Thomasom Friedmanom povedal, že Čína, Rusko, Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia by dohodu dodržali, čím by Spojené štáty poškodili vlastnú dôveryhodnosť.

Na novú vlnu špekulácií o jadrovej dohode reagoval tiež iránsky prezident Hassan Ruhání. Ten povedal, že Trump nemôže nanovo rokovať.

„Pán Trump hovorí, že nie je spokojný a že je to tá najhoršia dohoda,“ uviedol Ruhání, „myslím si, že sú to skôr také slogany. Je nepravdepodobné, že sa v praxi niečo zmení.“

Zaujímavé je, že za dodržanie dohody sa vyslovil tiež budúci minister obrany James Mattis. Už v decembri sa na Trumpa s podobným posolstvom obrátilo 37 významných amerických vedcov vrátane nositeľov Nobelových cien.