Mogheriniová: Únia potrebuje silné Rusko

Federica Mogheriniová, zdroj: europeanwesternbalkans.com

Silné Rusko je v najlepšom záujme Európy, vyhlásila šéfka zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ Federica Mogheriniová v rozhovore pre dnešné vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera.

Obavy o Ukrajinu

„Pochybujem o momentálnej sile Ruska, keďže ho oslabila ekonomická kríza. Vnútorné problémy krajiny idú na vrub vojenským úspechom dosiahnutým v zahraničí. Európa však nechce slabé Rusko,“ uviedla Mogheriniová.

Vysoká predstaviteľka EÚ povedala, že „Rusko a Európa úspešne spolupracujú na riešení iránskej jadrovej otázky a iných podobných záležitostí“. Zároveň vyjadrila znepokojenie nad situáciou na Ukrajine.

„Princíp nedotknuteľnosti štátnych hraníc sa tam stále porušuje,“ zdôraznila.

Trump a Putin nemajú rovnaké plány

„Tak ako pochybujem o vyriešení izraelsko-palestínskej otázky alebo zlepšení situácie v Afganistane, pochybujem aj o tom, že americký prezident Donald Trump a jeho ruský mocenský náprotivok Vladimir Putin majú rovnaké plány,“ uzavrela.

Pred začiatkom Európskej rady Mogheriniová poznamenala, že únia zostane v priateľskom vzťahu s USA napriek názorovým rozdielom v niektorých témach, do Washingtonu ale odoslala odkaz: „Neveríme na múry a zákazy.“