Môj terorista, tvoj terorista

Krátka správa

Erdogan svoju kritiku predniesol na sympóziu v Istanbule minulý víkend. Podľa tureckého premiéra, Turecko opakovane žiadalo európske štáty, aby členov PKK, zdržujúcich sa na ich území pozatýkali. Odvoláva sa pri tom na fakt, že USA, NATO aj EÚ vedú PKK ako teroristickú organizáciu.

Turecko by chcelo, aby sa EÚ razantnejšie pridala k jeho ťaženiu proti kurdskému terorizmu. Vyhlásil, že zatiaľ žiadna krajina EÚ nevydala členov PKK do Turecka. Hoci konkrétny štát nemenoval, z minulosti je známa roztržka s Rakúskom, ktoré odmietlo zatknúť vysokopostaveného člena PKK, ktorý následne nastúpil do lietadla smerujúceho do Iraku.

Erdogan tento prístup EÚ označil ako: „tvoj terorista je dobrý, môj terorista je zlý“, píše Deutsche Welle. V 90. rokoch udelili európske krajiny mnohým Kurdom politický azyl.

PKK alebo Strana kurdských pracujúcich je militantná skupina, založená Abdullahom Öcalanom v roku 1970. Jej ideológia je založená na marxizme-leninizme a kurdskom nacionalizme. Snažia sa o vytvorenie samostaného štátu „Kurdistanu“, ktorý by mal zahŕňať územie obývané kurdským obyvateľstvom t.j. juhovýchod Turecka, severovýchod Iraku, severovýchod Sýrie a severozápad Iránu.

V konflikte medzi Tureckom a PKK, ktorý sa datuje od roku 1984 zomrelo už viac než 30 000 ľudí. V septembri minulého roka vyhlásilia PKK prímerie, čo vláda na čele s Erdoganom odmietla, s tým, že „prímerie sa uzatvára medzi štátmi“. V septembri a októbri tohoto roku uskutočnili kurdskí rebeli tri útoky, ktoré zanechali desiatky mŕtvych.

Turecký parlament dal 17. októbra armáde mandát vykonať, kedykoľvek v priebehu nasledujúceho roka, vojenské operácie na severe Iraku s cieľom vystopovať a pochytať teroristov. Podobné operácie Turecko podniklo aj v roku 1995 a 1997. Medzinárodné spoločenstvo vrátane Vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku varovali Turecko pred krokmi, ktoré by mohli ešte viac destabilizovať situáciu v Iraku.

Rokovania medzi Iračanmi a Ankarou nepriniesli diplomatické riešenie. Turci zhomaždili na spoločných turecko-irackých hraniciach 100 000 vojakov a množstvo vojenskej techniky. Zatiaľ vykonali len zopár limitovaných operácii.

Komisár pre rozšírenie Olli Rehn v interview pre EurActiv.com podporil Turecko v  boji proti teroristom z PKK, čím vyslal signál na zmierenie. Uviedol, že Komisia chápe potrebu Turecka chrániť svojich občanov. EK má zverejniť pravidelnú správu o pokroku v Turecka pri prístupových rokovaniach už 7. novembra.