Monsieur Sarkozy irituje Frau Merkelovú

Nicolas Sarkozy a Angela Merkel. Zdroj: European Council 2007

Krátka správa

Nemecká kancelárka Angela Merkelová je proti tomu, aby jestvovala “Európa súkromných záujmov.” Uviedla to 12. decembra 2007 vo svojom prejave pred Bundestagom. Len pred necelými dvoma týždňami Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy hovorili o možnosti intenzívnejšej spolupráce EÚ s krajinami južného pobrežia Stredozemného mora.

Merkelovej prekážajú autonómne aktivity Sarkozyho a jeho lobovanie za vytvorenie Stredomorskej únie. Kancelárka dala jasne najavo, že Nemecko si v každom takomto projekte želá zohrávať svoju úlohu. Rovnako sa však zastala aj iných členských štátov: “Ak bude v rámci EÚ jestvovať takáto špecifická spolupráca, musela by byť otvorená všetkým členským krajinám.” Na adresu Sarkozyho ambícií dodala: “Európa môže uspieť len spoločne. Nezabúdajme na to, hoci sú niektoré diskusie ťažkopádne.”

Sarkozyho diskusie o Stredomorskej únii sú mnohými vnímané ako konkurencia k rozšíreniu Únie ako takému. Na tlak Francúzska napríklad ministri zahraničia EÚ-27 schválili 10. decembra text, na základe ktorého sa nebude s Tureckom rokovať na konferencii o rozšírení, ale na pôde medzivládnej konferencie (EurActiv 12/12/07). Vyjadrenia francúzskeho prezidenta sú čoraz intenzívnejšie najmä pred blížiacim sa summitom EÚ v Bruseli, ktorý sa začne 14. decembra.

Sarkozy po dávnejšom stretnutí s Merkelovou v Paríži (6.12.) konštatoval, že obaja predstavitelia sa “zhodli [..] pracovať na spoločnom návrhu s ohľadom na to, aby mali všetky európske krajiny príležitosť zohrávať takú rolu v projekte Stredomorskej únie, akú si želajú.” V tom čase Merkelová tvrdila, že Nemecko “podporuje francúzsku iniciatívu.” Na druhej strane však dodávala: “Myslím si, že ponuka musí byť daná všetkým európskym krajinám [..] Ak jestvujú nejaké krajiny, ktoré si neželajú zúčastniť sa, môže [ísť o] posilnenú spoluprácu. Región Stredomoria je ale misiou pre všetkých z nás v Európe.”