Moskva a Havana sa opäť zbližujú

Igor Sečin, ruský vicepremiér, Nikolaj Patrušev, šéf ruskej Rady bezpečnosti, a Raúl Castro, kubánsky líder, sa 30.-31. júla 2008 spoločne stretli v Havane, aby diskutovali o možnostiach spolupráce medzi oboma krajinami.

Niekdajší blízki spojenci chcú opätovne obnoviť spoluprácu a vzťahy z čias sovietskej éry vo všetkých oblastiach. Castro, Sečin a Patrušev sa stretli v čase, kedy postupne eskaluje napätie medzi Moskvou a Washingtonom v otázke inštalácie častí americkej protiraketovej obrany v Európe.

Obnovená spolupráca by mala prebiehať najmä v oblasti cestovného ruchu, zdravotnej starostlivosti, produkcie niklu, telekomunikácií a nanotechnológií, oznámil Sečin. Súčasne je však verejným tajomstvom, že Kremeľ zamýšľa na Kube inštalovať orbitálny raketový systém ako odpoveď na inštaláciu amerického radaru v Čechách a protiraketovej základne v Poľsku.

Návšteva ruských lídrov v Havane by mohla byť súčasťou psychologickej kampane, ktorej cieľom je pripomenúť Američanom pocity z minulosti, cituje Dmitrija Trenina z Moscow Carnegie Centre britský denník Financial Times. Práve spor o inštaláciu raketových zariadení na Kube priviedol USA a ZSSR v roku 1962 na pokraj vojenského konfliktu. Dvanásť napätých dní vošlo do histórie pod pomenovaním „Kubánska raketová kríza.“ Eskaláciu konfliktu vtedy zastavil americký diplomaticko-vojenský tlak, ktorý donútil vtedajšieho kremeľského lídra, Nikitu Chruščova, odvolať ruské vojská a stiahnuť zbraňové systémy.