Moskva má šancu predísť ďalším sankciám, ak poskytne „spoľahlivé záruky“

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimír Putin [Mihail Klymentiev/Sputnik/EPA/EFE]

Washington uviedol, že do konca augusta zavedie nové sankcie voči Rusku. Dôvodom je útok na bývalého ruského agenta a jeho dcéru.

Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová v stredu (8.augusta) uviedla, že Spojené štáty uznali, že Rusko „použilo chemické alebo biologické zbrane v rozpore s medzinárodným právom alebo použilo smrteľné chemické alebo biologické zbrane proti vlastným štátnym príslušníkom“.

Z tohto dôvodu sa Biely dom rozhodol uvaliť na Moskvu nové sankcie. Jeden z vedúcich predstaviteľov amerického ministerstva zahraničných vecí povedal, že o sankciách už Kremeľ informovali. Na webe sa už objavilo aj údajné plné znenie dokumentu, ktorý má americký kongres schvaľovať.

Sankcie v hodnote stoviek miliónov dolárov

Sankcie by sa týkali citlivých tovarov podliehajúcich kontrole kvôli národnej bezpečnosti, povedal vyšší úradník ministerstva zahraničných vecí a odvolal sa na zákon z roku 1991, ktorý zakazuje použitie chemických a biologických zbraní vo vojne.

Existovali by však výnimky pre činnosti v oblasti vesmírnych letov a vesmírnej spolupráce a oblasti týkajúcej sa bezpečnosti osobnej leteckej dopravy. Takéto prípady by sa posudzovali jednotlivo, dodal úradník.

„Je pravdepodobné, že hodnota zasiahnutého obchodu by mohla dosiahnuť stovky miliónov dolárov,“ vyhlásil. „Je na Rusku, ako veľmi dramatický bude dopad (sankcií).“

Spojené kráľovstvo viní Rusko z otravy Sergeja Skripala. Moskva hrozí odvetou

Rusko 13. marca varovalo Spojené kráľovstvo, aby očakávalo odvetu, ak uvalí sankcie za otravu bývalého dvojitého agenta. Spojené štáty a ďalší spojenci sa pridali k Londýnu a požadujú vysvetlenie použitia sovietskeho nervového jedu.

Záleží na Rusku

Po 90 dňoch by sa zaviedla aj druhá séria ešte tvrdších sankcií. Rusko to však môže zvrátiť a poskytnúť „spoľahlivé záruky“, že už nebude používať chemické zbrane. Rovnako musí Organizácii Spojených národov alebo inej medzinárodnej pozorovateľskej skupine dovoliť, aby vykonala potrebné inšpekcie.

Republikánsky senátor Rand Paul uviedol, že Vladimírovi Putinovi v stredu (8. augusta) doručil list od amerického prezidenta, v ktorom Donald Trump navrhuje spoluprácu.

Hovorca britskej vlády privítal vyhlásenie Washingtonu a povedal: „Silná medzinárodná reakcia na použitie chemickej zbrane v uliciach Salisbury posiela jednoznačnú správu Rusku, že jej provokatívne a bezohľadné správanie nenecháme len tak.“

EÚ podporila Britániu a ukazuje v Skripaľovom prípade na Rusko

Európski lídri sa zastali Veľkej Británie a obvinili Moskvu z útoku nervovým plynom na bývalého ruského špióna. Slovensko v tejto téme počuť nebolo.

Sergej Skripaľ, bývalý plukovník ruskej vojenskej spravodajskej služby, a jeho 33-ročná dcéra Júlia, boli v marci nájdení v bezvedomí na lavičke v juho-anglickom meste Salisbury. Otrávili ich nervovým jedom Novičok, ktorého tekutá forma sa nachádzala na vstupných dverách Skripaľovho domu.

Európske krajiny a Spojené štáty vyhostili po tomto útoku asi stovku ruských diplomatov.