Moskva varuje Brusel a Washington pred uvalením sankcií na Bielorusko

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a námestník amerického ministra zahraničných vecí Stephen Biegun počas stretnutia 25. augusta 2020 v Moskve. [TASR/AP/]

Rusko odmieta pokusy o nátlak voči Minsku. Únia však prízvukuje, že podporuje bieloruský ľud a sankcie by mali smerovať na konkrétne osoby, zodpovedné za tvrdé zásahy voči demonštrantom.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí varovalo Spojené štáty a Európsku úniu pred uvalením sankcií na Bielorusko a pred zasahovaním do jeho vnútorných záležitostí. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

„Počas rozhovorov o súčasnej situácii v Bielorusku ruská strana povedala, že by nemalo dôjsť k žiadnemu pokusu o nátlak na Minsk, a to ani cestou sankcií ani politicky,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva po stretnutí šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova a námestníka amerického ministra zahraničných vecí Stephena Bieguna, ktorý pricestoval na návštevu Ruska.

Cichanovská v europarlamente: Bielorusko sa zobudilo

Protesty proti bieloruskému autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nie sú ani protiruské ani proruské. Demokratická revolúcia je „právom ľudí rozhodovať o svojom vlastnom osude“, uviedla bieloruská opozičná líderka pred europoslancami.

Medzitým sa počet demonštrantov v Minsku opäť rozrástol. Miestne súdy totiž zamietli všetky žiadosti opozície o vypísanie nových volieb.

Najsilnejšia opozičná kandidátka sa vo včerajšom (25. augusta) videu opäť prihovorila Bielorusom z exilu vo Vilniuse, kam odišla pre obavy o vlastnú bezpečnosť. Protestujúcich vyzvala k ešte masívnejšej účasti, a to aj napriek tomu, že policajná brutalita voči demonštrantom sa stupňuje.

Skupina organizácií na ochranu práv, vrátane bieloruskej advokátskej skupiny Viasna už vyzvala OSN, aby prešetrila obvinenia z „rozšíreného a systematického“ mučenia v bieloruskej policajnej väzbe.

Únia chystá zoznam

Ministri zahraničných vecí európskych krajín by mali o rozšírenom zozname diskutovať už tento týždeň na neformálnom zasadnutí šéfov diplomacií v Berlíne.

V Bielorusku silnie opozícia, európski pozorovatelia však na voľby neprídu

Bielorusko čakajú 9. augusta prezidentské voľby. Krátko pred nimi sa v uliciach Minska odohrávajú historické občianske zhromaždenia na podporu opozičnej kandidátky Svetlany Cichanovskej, okolo ktorej sa vytvorilo symbolické „feministické trio“.

Európska únia odmietla výsledky volieb v Bielorusku, ktoré kvôli neúčasti medzinárodných pozorovateľov a mnohých nezrovnalostiach považuje za zmanipulované. Práve voči osobám, ktoré sa na manipulácii mali podieľať plánuje uvaliť sankcie. Rovnako by sa na sankčnom zozname mali ocitnúť osoby, ktoré sa spolupodieľali na zásahoch proti demonštrantom.

Podľa agentúrnych informácii z prostredia európskych inštitúcii by malo ísť najprv o 20 konkrétnych osôb.

Washington je nesmelší

Sankcie voči Minsku zvažujú aj Spojené štáty, zatiaľ však omnoho menej konkrétne ako Európska únia.

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo tesne po bieloruských voľbách uviedol, že Spojené štáty sú pre priebeh a výsledky volieb znepokojené a naznačil, že Washington zváži sankcie. Od vtedy však do konkrétností nezachádzal.

Demokrati kritizovali nedostatok aktivity diplomacie. Zároveň upozorňujú na neštandardné kroky v snahe vyslať do krajiny veľvyslankyňu. Podľa nich by vyslanie diplomatky v tomto čase bolo znakom zmieru s režimom.

Washington nemal v Minsku veľvyslanca už takmer dekádu, no Biely dom ešte v máji nominoval do tejto funkcie kariérnu diplomatku Julie Fisher.

Poľsko žiada zvolať k Bielorusku mimoriadny summit

Európska komisia aj Nemecko majú „silné pochybnosti“ o priebehu prezidentských volieb, ktoré mal podľa oficiálne zverejnených výsledkov jasne vyhrať Alexandr Lukašenko. V krajine dochádza k násilným stretom a zatýkaniu.

V Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách z 9. augusta masové protesty proti znovuzvoleniu Alexandra Lukašenka. Demonštrácie vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči protestujúcim. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 6 tisíc osôb bolo zadržaných.