Na boj s ebolou dá únia viac ako miliardu eur

Zdroj: TASR/AP

Viacero západoafrických krajín bojuje s jej epidémiou už niekoľko mesiacov.
Počas posledného samitu na konci októbra sa európski lídri dohodli na sume jednej miliardy eur, ktorá má pomôcť zastaviť šírenie tohto smrteľného vírusového ochorenia.

Ďalších 280 miliónov eur uvoľnila Európska komisia spolu s európskymi farmaceutickými firmami na účely výskumu eboly, na riešenie súčasnej situácie a tiež na mechanizmy, ktoré by mali zabrániť jej šíreniu v budúcnosti.

„Únia je rozhodnutá nájsť riešenie na ebolu,“ povedal Carlos Moedas, komisár pre vedu, výskum a inovácie. „Za pomoci peňazí z balíka Horizont 2020 a našich partnerov z farmaceutického odvetvia sa zrýchľuje vývoj nových vakcín a liekov, ktoré pomôžu zachrániť veľa životov po celom svete,“ dodal.

EÚ tiež posiela viac materiálnej pomoci do ohrozených krajín a zároveň poskytuje nové kapacity pre evakuáciu medzinárodných pracovníkov, ktorí sa nakazili ebolou. Včera vyplávala z Holandska loď naložená zdravotníckym materiálom, mobilnými nemocnicami, či laboratóriami.

Materiálne pomohlo deväť členských štátov únie vrátane Slovenska. Okrem Slovákov prispeli Rakúšania, Belgičania, Česi, Fíni, Maďari, Holanďania, Rumuni, Briti a UNICEF. Prepravu zdravotníckeho materiálu koordinuje Mechanizmus civilnej ochrany EÚ.

Do západoafrických krajín, ktoré bojujú s ebolou, mieri aj komisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianides a komisár pre zdravotníctvo Vytenis Andriukaitis.

„Tým, že spojíme svoje zdroje, európske snahy budú oveľa významnejšie. Vítam snahy luxemburského predsedníctva, ktoré sa zasadzuje za špeciálne vybavené lietadlá, ktoré by mohli prepraviť zdravotníkov, ktorí sa nakazili ebolou,“ povedal Stylianides.

Luxembursko je prvým členským štátom únie, ktorý poskytol lietadlá na prepravu európskych zdravotníkov nakazených ebolou. Dve lietadlá už boli za finančnej pomoci Komisie vylepšené. Tá by mala financovať aj náklady spojené s evakuáciou pracovníkov, ktorá by mala byť koordinovaná v rámci Mechanizmu civilnej ochrany EÚ.