Na globálne problémy je lepší Obama

Zdroj: Flickr, Foto by tsevis

Najmenej dve tretiny Nemcov, Talianov, Španielov a Francúzov chcú v Bielom dome vidieť radšej demokratického kandidáta. Vo Francúzsku sa jeho podpora vyšplhala až na 78 %, uvádza sa v prieskume Harris Interactive uverejnenom minulý piatok (24. októbra). V Spojenom kráľovstve, ktoré má tradične užšie vzťahy so Spojenými štátmi, je podpora Baracka Obamu nižšia, stále však vedie pred McCainom pomerom 48 % k 11 %.

Keď sa respondentov pýtali, aké sú hlavné dôvody, pre ktoré podporú Obamu, veľká väčšina Európanov a Američanov uviedla na prvom mieste jeho schopnosť odlíšiť sa od politík súčasnej Bushovej administratívy.

Medzi podporovateľmi McCaina, len 3 % uviedli, že veria v jeho schopnosť priniesť zmenu. Medzi európskymi politikmi je naopak názor, že zmena v Bielom dome je potrebná, veľmi rozšírený. Počas minulotýždňovej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu nazval líder socialistickej skupiny Martin Schulz Georga Busha “najhorším prezidentom v histórii Spojených štátov” a zároveň mu pripísal vinu za súčasnú globálnu krízu.

Za najpálčivejšiu otázku považujú obyvatelia na oboch stranách Atlantiku riešenie globálnej finančnej krízy a jej dopadu na ekonomicku. Obama je podľa väčšiny z nich schopnejší tento problém riešiť spolu s vojnami, ktoré USA vedú v Afganistane a Iraku. Američania sa ale oveľa viac strachujú o vlastnú ekonomiku (85 %), zatiaľ čo Európanov namiesto toho znepokojuje globálna situácia.

V skoršom prieskume, ktorý realizovala spoločnosť TNS Opinion, Európania označili Obamu za jediného kandidáta, ktorý dokáže zlepšiť transatlantické vzťahy.

Postoje Európy a USA sa líšia, keď ide o klimatické zmeny. Viac ako 40% Európanov ich považuje za prioritu, kým za dôležitu tému to považuje ani nie pätina (18 %) Američanov.

Obamove šance v posledných týždňoch stúpajú, prieskumy hovoria o 6 až 12 % náskoku, niektoré dokonca naznačujú možnosť jeho presvedčivého víťazstva. Sociológovia ale varujú pred tzv. podvedomým rasizmom (“closet rasism”), kedy ľudia v prieskumoch udajú, že budú voliť Obamu, v konečnom dôsledku ale dajú prednosť bielemu kandidátovi.

Spolu s novým prezidentom budú Američania voliť jednu tretinu členov Senátu, hornej komory amerického Kongresu. Je vysoko pravdepodobné, že si väčšinu v Senáte udržia demokrati, nie je vylúčené ani to, že získajú  dvojtretinovú väčšinu. To by znamenalo, že republikáni by stratili možnosť blokovať  návrhy demokratického prezidenta.