Námorná operácia voči prevádzačom opäť na pôde OSN

(zdroj: European External Action Service/Flickr)

Trojfázová námorná operácia EUNAVFOR Med na zastavenie prevádzačských lodí v Stredozemnom mori sa môže čoskoro dostať do druhej fázy. Podľa informácií agentúry Reuters majú členovania Bezpečnostnej rady OSN k dispozícii čerstvý návrh rezolúcie, ktorý vypracovala Veľká Británia. V mori za hranicami teritoriálnych vôd by európske námorníctvo mohlo obsadiť a znefunkčniť podozrivé plavidlá smerujúce do Európy.

Vyhnúť sa vetu

Nová rezolúcia má byť menej ambiciózna ako predchádzajúci návrh. Diplomati z Európy sa údajne nechcú spoliehať výslovný súhlas líbyjskej vlády, ktorá napriek tomu avizovala, že so zásahom v neutrálnych vodách nemá problém. Denník the Guardian doplnil, že britská loď HMS Richmond bude operovať minimálne 12 míľ od afrického pobrežia.

K operácii, ktorá sa nedotkne líbyjskeho územia, by nemusela mať výhrady ani Čína, ktorá v minulosti vyjadrila obavy z porušovania zásad suverenity. Rusku sa naopak nepáčila formulácia, ktorá sa týkala deštrukcie lodí.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin navrhol modelovať zásah voči pašerákom podobne, ako vyzerá prebiehujúca protipirátska operácia EÚ pri somálskom pobreží. Pre domácu agentúru RIA Novosti potvrdil, že tému otvorí budúcotýždňové mimoriadne zasadanie BR OSN. Vetovanie návrhu nie je podľa dostupných informácií pravdepodobné.

Agresívnejší postup v nedohľadne

Tretia fáza európskej námornej operácie počíta aj s vojenským zásahom na pevnine. Tu už bude potrebný súhlas líbyjskych predstaviteľov, ktorý však nepríde skôr, než sa v krajine sformuje vláda národnej jednoty. To ďalší posun v operáciách odsúva na neurčito.