NASA odložila testovanie vesmírneho recyklátora

Americká agentúra NASA sa v obave o nebezpečné priblíženie sa vesmírneho odpadu k raketoplánu Discovery a Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS rozhodla zmeniť polohu komplexu a zrušiť na dnes plánovaný výstup do otvoreného vesmíru. Znížila rýchlosť obiehania okolo Zeme o 0,1 stopy za sekundu, čím sa podarí zmeniť trajektóriu a vyhnúť sa zvyškom Čínskeho satelitu, ktorý bol vystrelený do kozmu v roku 1999.

Na dnes plánovaný výstup do vesmíru mal byť štvrtým a posledným, ktorý by uskutočnila posádka raketoplánu počas svojej misie 13-dňovej misie.

Vesmírny odpad predstavuje čoraz vážnejší problém pre vesmírne lety. Vo februári sa napríklad nefunkčný ruský satelit zrazil s americkou komunikačnou družicou. V roku 2007 zničila čínska armáda v rámci testovania nových zbraní jeden zo svojich satelitov, čo zanechalo na orbite veľké množstvo trosiek. Tie obiehajú Zem rýchlosťou 17.500 míľ za hodinu. V takom prípade i malý úlomok z farebného náteru môže pre ostatné satelity či kozmické lode predstatovať vážne nebezpečenstvo.

Vesmírny recyklátor

V nedeľu posádka skúmala, prečo nefunguje zariadenie, ktoré dokáže recyklovať ľudský moč, očistiť ho a spätne kondenzovať pitnú vodu. Posádka doniesla na ISS nové destilačné zariadenie, ktorého funkčnosť v sobotu úspešne preverila bez použitia tekutiny. Problémy nastali včera, keď bolo naplnené močom.

NASA chce uviesť recyklátor moču do prevádzky pred tým, než sa posádka ISS v máji rozšíri zo súčasných troch na šesť členov.

Ďalšie úlohy

Raketoplán Discovery mal počas misie, ktorá začala 15. marca, podľa pôvodných plánov doniesť na ISS solárne panely a jeho posádka ich mala na stanicu nainštalovať. Podarilo sa to v uplynulý štvrtok.

Vzhľadom na skutočnosť, že flotila amerických raketoplánov skončí pre opotrebovanie na budúci rok svoju činnosť, NASA poverila posádku Discovery dokončením niekoľkých ďalších úloh, ktoré zjednodušia pobyt vesmírnych posádok na ISS v budúcnosti.

Počas vesmírnych vychádzok astronauti Steven Swanson a Joseph Acaba uvoľnili pripojenia batérií, ktoré vymení ďalšia posádka raketoplánu Discovery v júni tohto roka. Súčasne inštalovali GPS navigačné zariadenie a anténu, ktoré umožnia japonskej bezpilotnej vesmírnej lodi dostať sa na ISS.

V prípade, že NASA povolí posledný výstup do otvoreného vesmíru, Acaba a iný astronaut Richard Arnold by mali vykonať ďalšie úlohy: presmerovať koľajové dopravné zariadenie ISS, opraviť elektrické napájanie a poistky, ktoré vyradili z prevádzky jeden z gyroskopov a ďalšie dve zariadenia. Súčasne by mali naolejovať niekoľko robotických ramien.

Discovery musí opustiť ISS najneskôr v stredu, aby sa zabránilo možným technickým konfliktom s plánovaným príchodom ruskej lode Sojuz, ktorá do kozmu dopraví ďalšiu posádku pre vesmírnu stanicu.

Stanica ISS je vo výstavbe už 10 rokov, pričom sa na tomto projekte podieľa 16 krajín, vrátane európskych.

EurActiv/Reuters