NATO navrhlo Rusku novú éru spolupráce

Severoatlantická aliancia (NATO) dnes ponúkla Rusku novú éru budovania vzájomných vzťahov. Ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin takúto ponuku v mene Ruska privítal. Súčasne vyzdvihol krok amerického prezidenta opustiť zámer budovať americký protiraketový štít v Európe: "Bolo to veľmi pozitívne, veľmi konštruktívne a teraz musíme spoločne analyzovať návrh pre začiatok druhej generácie spolupráce NATO-Rusko."

"Verím, že je možné, aby NATO a Rusko začali odznova a prosperovali z produktívnejšieho vzťahu v budúcnosti," vyhlásil v Bruseli v prejave Anders Fogh Rasmussen, generálny tajomník NATO.

"Vo vhodnom okamihu by sme mali objaviť potenciál pre prepojenie raketových obranných systémov USA, NATO a Ruska," doplnil Rasmussen.

Rusko na oplátku nebude umiestňovať svoje rakety v Kaliningrade, ruskej enkláve medzi Poľskom a Litvou. "Verím, že rozumiete logike … ak nie sú žiadne radary ani rakety v Českej republike a v Poľsku, nepotrebujeme hľadať odpoveď," uviedol Rogozin.

Rozhodnutie prezidenta Baracka Obamu zastaviť zámer na výstavbu protiraketového štítu bolo podľa ruského premiéra Vladimíra Putina "korektné a statočné". Dnes tiež vyzval amerického prezidenta, aby pristúpil i na ústupky v otázkach obchodu a transferu technológií.

Niektorí vojenskí analytici si vysvetľujú Obamovo rozhodnutie ako prejav slabosti demokratického prezidenta, ktorý sa obáva, že kremeľskí zástancovia tvrdej línie by dokázali presadiť rázne protiopatrenia. Iní si vykladajú Obamov krok ako silné gesto, ktoré môže pomôcť v rozvoji vzťahov medzi Ruskom a západom, ktoré sú v súčasnosti pomerne chladné.

EurActiv/Reuters