Navracanie migrantov z Grécka do Turecka je vinou byrokracie veľmi pomalé

Ilustračný obrázok. FOTO: EC AV

Navracanie utečencov a migrantov z gréckych ostrovov do Turecka postupuje veľmi pomaly, pretože ho brzdia administratívne úkony. Ukázali to vo štvrtok zverejnené policajné údaje.

Približne 14 tisíc ľudí, ktorí sa priplavili z Turecka, zostáva uviaznutých v preplnených prijímacích centrách na gréckych ostrovoch v Egejskom mori, kde sa ich podmienky pre život naďalej zhoršujú.

https://euractiv.sk/nazory/spravodlivost-a-vnutro/od-klastorov-norskeho-polarnika-az-po-globalnu-dohodu-o-utecencoch/

Vina byrokracie

Na základe dohody medzi Európskou úniou a Tureckom všetkých tých, ktorí po apríli 2014 vstúpia do Schengenského priestoru a neudelia im v Únii azyl, by mali vracať späť do Turecka. V skutočnosti ich ale vrátili zatiaľ iba 1 400.

Grécky minister pre migráciu Ioannis Muzalas pripísal v stredu pomalé tempo navracania migrantov a utečencov byrokracii.

Prerozdeľovanie ľudí, ktorým udelili azyl, do krajín EÚ je takisto pomalé.

https://euractiv.sk/nazory/spravodlivost-a-vnutro/utecenci-migracia-dojmy-pojmy/

Desať až 48-mesačná procedúra

Na znovuzjednotenie so svojimi rodinami čaká vyše 4 000 ľudí. Táto procedúra trvá desať mesiacov až dva roky, uviedol Detský fond OSN (UNICEF).

V Grécku boli uviaznuté desaťtisíce ľudí, keď krajiny nachádzajúce sa na trase smerom k bohatším štátom EÚ zatvorili svoje hranice – urobili tak po migračnej vlne, keď v rokoch 2015-2016 putoval Balkánom vyše milión utečencov a migrantov.

Čítajte aj: Dočasné kvóty má nahradiť dobrovoľné presídľovanie utečencov