Návšteva iránskeho ministra v EP zanechala trpkú príchuť

foto: Demonštranti pred EP držia foto zabitej iránskej študentky Nedy Agha Solan, zdroj: flickr, autor: Struan Stevenson

Mottaki mal príhovor pred Výborom pre zahraničné vzťahy a viedol diskusie s lídrom Socialistov a demokratov Martinom Schulzom.

Pred bránami Parlamentu sa poslanci zo Španielska, Veľkej Británie, Talianska, či Estónska neúspešne snažili zabrániť vstupu iránskeho ministra do budovy. Niektorí v ruke držali fotku Nedy Aghy Solan- študentky, ktorú minulý rok zabili vládne sily počas demonštrácií proti znovuzvoleniu Mahmúda Ahmadinedžáda za iránskeho prezidenta.  

Španielsky poslanec EP za ľudovcov Alejo Vidal- Quadras povedal, že „prvou vecou, ktorú Mottaki spravil“ bolo, že kritizoval Izrael za jeho pondelkový útok na flotilu, ktorá sa pokúšala preraziť námornú blokádu Pásma Gazy, čo vyústilo v najmenej deväť mŕtvych a dodal: „Bolo to hanebné stretnutie.“

Nemecký člen Parlamentu za liberálov Alexander Graf Lambsdorff povedal, že Mottaki bol úprimný „až do takej miery, že to urážalo a tvrdil, že EÚ nemá zahraničnú politiku.“ Iránska tlač citovala Mottakiho slová počas prejavu v EP, v ktorom povedal, že Irán pozýva EÚ, aby sa zapojila do vzťahu založeného na vzájomnom rešpekte a zároveň doplnil, že mnohé z tém, ktoré sú vnímané ako výzvy vo vzťahy Iránu a Európy je možné zmeniť na príležitosť pre väčšiu spoluprácu.

Poslankyňa Marietje Schaake a hovorkyňa strany ALDE v otázke Iránu po jeho príhovore povedala, že iránsky minister zahraničných vecí prišiel do Bruselu so žiadosťou o dialóg, ale „skutočný záujem mal iba o monológ, pričom odmietol odpovedať na všetky otázky spojené s ľudskými právami a slepo sa pridržiaval scenára, že voľby v Iráne boli slobodné a spravodlivé.“

„Označenie Iránu ako demokracie, podporovanej ľudom, ako minister Mottaki vykreslil svoju krajinu, vykresľuje hrubo zavádzajúci obraz o realite, ktorej sme boli svedkom od inkriminovaných prezidentských volieb,“ dodala Schaake.

Jej kolegyňa Isabelle Durant, poslankyňa za stranu Zelených, v belgickom televíznom programe uviedla, že Mottakiho návšteva v Parlamente jeho členom umožnila sa pýtať otázky ohľadne ľudských práv v Iráne. Kontakt s Iránom je podľa nej lepší ako vyhýbanie sa kontaktu.
Mottaki ale povedal, že od Európy neprijme lekcie v oblasti ľudských práv, na ktoré sa tu nahliada „ideologicky“ a doplnil, že vzťah je obojsmerná cesta a jedna strana nemôže a nemala by očakávať, že sa rozhodne v jej prospech.

V tlačovom vyhlásení Schulz uviedol, že odsudzuje „neprijateľnú situáciu ohľadne ľudských práv v Iráne“ a fakt, že „iránski predstavitelia opakovane spochybňujú právo Izraela na existenciu.

Skupinu ľudskoprávnych aktivistov protestujúcich proti Mottakiho návšteve odklonili do záhrady v Place de Luxembourg, kde ich iránsky predstaviteľ nemohol vidieť.