Nebo sa otvorí v nedeľu

Brusel očakáva výrazné zníženie cien transatlantických letov. Jeho odhady hovoria, že spotrebitelia by mohli ušetriť v priebehu prvých piatich rokov až 12 miliárd eur. Prílišný optimizmus brzdia názory, že zlacnenie bude obmedzené kvôli momentálne vysokej cene leteckého benzínu. Dohoda by však mohla viesť k vytvoreniu 80 000 pracovných miest na oboch stranách Atlantiku.

“Znamená to začiatok novej éry v transatlantickej leteckej doprave. Táto dohoda prinesie zintenzívnenie hospodárskej súťaže a zlacnenie letov do Spojených štátov”, povedal Jacques Barrot, eurokomisár zodpovedný za dopravu.

Dohoda odstraňuje všetky obmedzenia týkajúce sa trás, cien alebo týždenného počtu letov. Mnohé letecké spoločnosti preto zvýšia v nedeľu počet letov aj destinácií. Počet letov medzi londýnskym letiskom Heathrow a USA sa zvýši, nárast je však limitovaný kapacitou letiska. Očakáva sa, že spoločnosti budú na ďalšie transatlantické lety využívať menšie letiská.

Letecké spoločnosti EÚ doteraz mohli prevádzkovať lety do USA len zo svojho domovského štátu. Spoločnosti British Airways a Air France už oznámili, že plánujú prevádzakovať transatlantické lety mimo územia Británie a Francúzska.

“Naším cieľom zostáva plné otvorenie vzdušného priestoru medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi”, hovorí podpredseda EK Barrot. Dohoda s USA je súčasťou úslia Únie o vytvorenie transatlantického otvoreného vzdušného priestoru – jednotného trhu leteckej dopravy medzi EÚ a USA s voľným tokom investícií a neexistujúcimi obmedzeniami leteckých dopravných služieb vrátane prístupu na domáci trh oboch strán.

Podľa dohody, ktorá začne platiť v nedeľu, budú môcť americké aerolinky vlastniť 49 % podiely v európskych leteckých spoločnostiach na rozdiel od európskyh aeroliniek, ktoré zatiaľ budú môcť kúpiť len 25 % podiel amerických spoločností. Preto dohoda obsahuje aj harmonogramom pre druhé kolo rokovaní, ktoré by sa malo začať už v polovici mája 2008.

Transatlantické lety ba mali byť po novom “zelenšie”. Zníženie emisií na jeden let zabezpečí „Atlantická iniciatíva interoperability pre zníženie emisií (AIRE)“, spoločný projekt EÚ a USA na zníženie environmentálneho dosahu transatlantických letov.

Dohoda bola podpísaná 30. apríla 2007 na Transatlantickom summite EÚ-USA vo Washingtone. Pri ročnom počte asi 50 miliónov cestujúcich medzi EÚ a USA táto dohoda pokrýva zďaleka najväčší trh medzinárodnej leteckej dopravy.