Nemcov znepokojila správa, že TTIP ohrozí regionálne špeciality

(zdroj: cyclonebill/Flickr)

„Ak sa chceme chopiť príležitosti a využiť obrovský americký trh, tak nemôžeme naďalej ochraňovať každú klobásu a syr ako špecialitu,“ uviedol nemecký minister poľnohospodárstva Christian Schmidt pre týždenník der Spiegel.

Podpredseda konzervatívnej CSU označil európske pravidlá označovania potravín za príliš byrokratické a nekonzistentné. „Našim americkým obchodným partnerom ťažko vysvetlíme, že nemôžu vyvážať tirolskú šunku alebo holandskú Goudu k nám, ak my sami nebudeme dôsledne presadzovať ich ochranu,“ vysvetlil.

Schmidt ďalej kritizoval Európsku úniu za to, že chráni aj špeciality, ktorých suroviny nepochádzajú z daného regiónu. Okamžite tak vyvolal hnev u časti verejnosti, ktorá transatlantickú dohodu TTIP odmieta.

Jeho slová muselo neskôr ministerstvo korigovať. Hovorca ubezpečoval, že Norimberské klobásy nebudú v budúcnosti vyrábať v Kentucky.

Strana zelených pripomenula, že ústupky môžu ohroziť tisícky pracovných miest.

„Výroky ministra Schmidta sú náznakom, že vlády plánujú oslabiť ochranu spotrebiteľa. Napriek všetkým verejným protestom sa v TTIP prerokováva oslabenie európskych noriem,“ varuje spotrebiteľská organizácia Foodwatch.

Maritta Strasserová z mimovládne organizácie Campact hovorí, že debata je príkladom, ako sa transparentné informácie a vysoké štandardy dostávajú na vedľajšiu koľaj kvôli záujmom veľkých medzinárodných korporácií.

Ochrana neoslabí

Európska komisia odmieta akékoľvek zmeny doterajších štandardov v neprospech občanov. Jej hovorca pre obchod, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Daniel Rosario včera vyhlásil: „Našim partnerom sme dali jasne najavo, že ochrana zemepisných označení je jednou z našich hlavných priorít.“

Predstavitelia EÚ uisťujú, že so znížením ochrany zemepisných označení nebudú súhlasiť. Podobná otázka ako pri TTIP sa objavila aj počas rokovaní o komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode medzi EÚ a Kanadou – CETA.

Kanada mala problém s európskymi chránenými zemepisnými označeniami pôvodu potravín, ustúpila ale v záujme celkovej dohody. Únia tak bude mať na kanadskom trhu ochránených 145 originálnych zemepisných označení potravín.

Z európskeho hľadiska sa tiež napríklad podarilo ošetriť vývozy a distribúciu vín a destilátov, najúspešnejšieho európskeho potravinárskeho produktu. [EurActiv.sk, 10. 10. 2014]

Výmenný obchod?

Chránené zemepisné označenia nie sú jediným sporným momentom pripravovanej dohody. Spotrebiteľské organizácie v Európe, vrátane tých slovenských, dlhodobo upozorňujú na rozdielne potravinové štandardy na oboch stranách Atlantiku.

Najväčšie znepokojenie u nich vyvoláva to, že Európa obetuje potravinovú bezpečnosť v záujme obchodu a na tunajší trh preniknú geneticky modifikované organizmy či chlórované kurčatá.

Na druhej strane Spojené štáty až doteraz neumožňovali dovoz hovädzieho mäsa z Európy. Zákaz z 90-tych rokov sa viaže k rozšíreniu choroby šialených kráv (bovinnej spongiformnej encefalopatie BSE). Znovuotvorenie trhu, o ktorom informoval americký agrorezort, únia uvítala.

Hovorca Európskej komisie Enrico Brivio v pondelok vyhlásil, že je to krok k normalizácii obchodných podmienok a nie je súčasťou nejakého kompromisu v rámci TTIP. EÚ už takmer 3 desaťročia neimportuje hormonálne upravené hovädzie z USA. [EurActiv.sk, 5. 1. 2015]