Nemeckého ministra kritizujú za výroky o Snowdenovi

Nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas (zdroj: SPD)

„Má len tridsať rokov a určite nechce stráviť zvyšok života prenasledovaný po celom svete,“ povedal v pondelok nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas o Edwardovi Snowdenovi v rozhovore pre agentúru DPA.

Maas uviedol, že podľa jeho informácií Snowdenovi právnici zvažujú možnosť návratu ich klienta do Spojených štátov.

„Zo jeho uhla pohľadu by som to chápal,“ dodal minister. Doplnil, že sa spolková vláda pokúšala od americkej strany zistiť, čo by mu v prípade súdneho procesu hrozilo. Nateraz je nejasné aj to, ako by sa nemecké úrady zachovali ak by Snowden priletel do Berlína. V minulosti sa na túto tému objavili špekulácie, ktoré ukončila oficiálna americká žiadosť o zatknutie.

V ruskom azyle je bývalý spolupracovník NSA už takmer rok. Práve v týchto dňoch mu končí dočasné povolenie na pobyt. Na začiatku mesiaca preto žiadal o jeho predĺženie.

„Je na najbezpečnejšom mieste, kde môže byť. Rusko naznačilo, že môže zostať aj naďalej,“ vyhlásila Američanova právna zástupkyňa Jesselyn Radacková. Dementovala tak Snowdenov návrat do vlasti aj možnosť, že by sa presunul do inej krajiny.

Slová Heika Maasa ostro kritizovala domáca opozícia. Podľa podpredsedu ľavicovej strany Die Linke Jana Korteho je takéto „cynické vyjadrenie sotva tolerovateľné“. Podľa neho by si skôr zaslúžil ocenenie za zásluhy ako odporúčanie „skúsiť šťastie“ v americkom vezení. [EurActiv.com, 30. 7. 2014]

Konstantin von Notz zo Strany zelených zdôraznil, že stav, kedy musí Snowden hľadať útočisko u „despotického vládcu ako Vladimir Putin“ je hanbou pre západné demokracie.

Tento názor zdieľa aj organizácia Reportéri bez hraníc. Hovorca jej nemeckej pobočky Michael Rediske povedal, že jeho pobyt v krajine ako je Rusko je „škandál“.

Informácie, ktoré vďaka Snowdenovi unikli z amerických spravodajských služieb, viedli k diplomatickej roztržke medzi Berlínom a Washingtonom. Spojené štáty mu pozastavili činnosť pasu a nateraz obvinili z troch skutkov. Za každý z nich môže dostať maximálne desaťročný trest.