Nemecko a Francúzsko žiadajú o prehodnotenie imigračného plánu

Utečenci na pobreží Talianska, (zdroj: TASR)

Francúzsky a nemecký minister vnútra včera spoločne prezentovali výhrady k navrhovanému plánu na rozdeľovanie utečencov v Európe. „Distribučný mechanizmus by mal v prvom rade lepšie zohľadniť úsilie, ktoré už členské štáty vykonali,“ zhodli sa Bernard Cazeneuve a Thomas de Maizière.

Európska komisia navrhla kľuč na prerozdeľovanie utečencov na základe veľkosti krajín a ekonomických parametrov. Zo 40 tisíc žiadateľov o azyl z Eritrei a zo Sýrie, ktorí sa momentálne nachádzajú v Grécku a v Taliansku, by Nemecko dostalo 8700 osôb a Francúzsko vyše 6700. Pre porovnanie, Slovensko by takto prijalo 785 azylantov.

Paríž a Berlín namietajú, že ich krajiny už teraz zodpovedajú za veľkú časť prijímania utečencov a táto situácia nie je ani „férová ani dlhšie udržateľná“. Návrh Komisie by mal byť postavený princípoch solidarity a zodpovednosti a to sa podľa nich nedarí vyvážiť.

Ministri vnútra šiestich najľudnatejších krajín Európy sa preto zišli v saskom Moritzburgu, kde sa okrem migrácie riešili aj témy islamského terorizmu a počítačovej kriminality.

Voči prijímaniu utečencov od počiatku vystupujú viaceré členské štáty zo strednej a východnej Európy či Španielsko, ktorým prekáža povinnosť celého systému.

Od štvrtka do nedele vytiahla pobrežná stráž zo Stredozemného mora ďalších 6 tisíc utečencov. Výkonný riaditeľ agentúry Frontex Fabrice Leggeri uviedol, že išlo o jednu z najväčších utečeneckých vĺn v tomto roku. Zachránení pasažieri boli prevezení do Talianska.

Nelegálna migrácia, plán na prijatie 20 tisíc utečencov z tretích krajín a prerozdelenie 40 tisíc žiadateľov o azyl budú predmetom rokovania Európskej rady 15. a 16. júna. Veľká Británia a Dánsko už avizovali, že sa k žiadnemu z programov EÚ nepripoja.