Nemecko chce pomôcť Libanonu

nemecko

 

Krátka správa

Podľa nemeckého denníka Spiegel Online sa nemecká kancelárka Angela Merkelová stretne so svojim zástupcom Franzom Münteferningom, šéfom bavorských konzervatívcov Edmundom Stoiberom a s lídrom socialistov Kurtom Beckom, aby s nimi prediskutovala vyslanie nemeckej jednotky do Libanonu.

Hovorca konzervatívcov v parlamente Eckhart von Klaeden povedal, že otázkou nie je, či bude Nemecko participovať, ale ako. „Myslím si, že účasť Nemecka je daná, ale ako bude konkrétne vyzerať je predmetom rozhovorov”. Nazačil, že jednou z možností je vyslanie námornej jednotky, ktorá bude hliadkovať na pobreží.

Stoiber je silným odporcom vyslania jednotiek do oblasti a uprednostnil by iný druh pomoci, napríklad vo forme budovania bezpečnostnej štruktúry v Libanone, alebo poskytnutie techniky pre výcvik polície a bezpečnostných zložiek. Ako hlavný dôvod proti účasti nemeckých vojakov na Blízkom východe uviedol „špecifickú históriu” Nemecka.

Izrael by podľa slov premiéra Ehuda Olmerta s účasťou nemeckých vojakov v Libanone problémy nemal. Olmert povedal: „V tomto momente nie je národ, ktorý by sa k Izraelu správal priateľskejšie ako Nemecko. Ak môže Nemecko prispieť k bezpečnosti izraelského ľudu, potom to bude pre našu krajinu hodnotná zásluha”.

Predstaviteľ OSN povedal, že jednotka v počte 3500 vojakov bude do dvoch týždňov pripravená na posilnenie mierovej misie OSN v oblasti. Niektoré európske krajiny prejavili záujem participovať na tejto jednotke. Ide o Francúzsko, Taliansko a Španielsko.

Minister obrany Slovenska František Kašický povedal, že Slovensko je pripravené vyslať chirurgický tím a prebytočný materiál ozbrojených síl. Okrem toho chce Slovensko poskytnúť humanitárnu pomoc Libanončanom vo výške 10 miliónov. Tú musí ešte schváliť vláda.