Nemeckom otriasli šokujúce neonacistické vraždy

Chladnokrvné vraždy spolu až ôsmych prisťahovaleckých pouličných predavačov a jednej policajtky, ktoré dostali názov „kebabové vraždy“, nazvala včera nemecká kancelárka Angela Merkelová „nepochopiteľných zločinom“ a národnou hanbou pre krajinu.

Merkelová sa  k prípadu vyjadrila po tom, čo sa po mnohých rokoch podarilo vypátrať páchateľov. Vyšetrovanie posunulo vpred najmä zistenie, že zločiny majú pravdepodobne na svedomí prívrženci tamojšej neonacistickej skupiny.

Uwe Böhnhardt a Uwe Mundlo sa zastrelili po tom, čo ich polícia obkľúčila po neúspešnom prepade banky. Policajti následne prehľadali čiastočne spálený príves a neďaleký dom, pričom v objektoch zaistili dôkazy poukazujúce na to, že práve títo príslušníci krajnej pravice stoja za vraždou celkovo siedmych tureckých a jedneho gréckeho pouličného predavača kebabov. Nájdený materiál ich zároveň spojil s vraždou policajtky z Heilbronnu, ktorá sa odohrala ešte v roku 2007.

Príves a neďaleký dom zapálila komplicka oboch podozrivých, Beate Zschäpe, ktorá tak mala na ich príkaz zničiť dôkazy. Tá sa neskôr vydala do rúk polície.

Medzi dôkazmi sa našla pištoľ, ktorú sa podarilo identifikovať ako vražednú zbraň, niekoľko DVD nosičov, na ktorých bol zachytený aj 15-minútový film skupiny nazývajúcej sa „Národné socialistické podzemie“ (NSU). V ňom sa autori filmu zastavujú pri každom mieste, kde prišlo ku kebabovej vražde. Neonacisti sa na videu zároveň prihlásili k zodpovednosti za bombový útok v roku 2004 v Kolíne, pri ktorom bolo zranených 22 ľudí – takmer všetko etnickí Turkovia. Video tiež ukazuje domnelú bombu pred jej detonáciou.

Film, ktorý mali novinári z nemeckého Der Spiegel možnosť vzhliadnuť, je popretkávaný scénami z komiksu o Ružovom panterovi. Opísali ho ako „mrazivý mix infantilnosti a fašistickej estetiky“.

Boj proti pravicovému extrémizmu

Merkelová zároveň vládu opätovne vyzvala k tomu, aby postavila extrémne pravicovú stranu NPD mimo zákona a tým jej zabránila získavať finančné prostriedky za jej politické kampane. Nemecká kancelárka tiež prisľúbila, že v boli proti radikalizmu nenechá kameň na kameni. „Videli sme niečo nepochopiteľné – a podozrievame pravicových extrémistov z toho, že sú zodpovední za hrozné akty násilia, za pravicový teror. Je to hanba a ponižujúce pre Nemecko a spravíme všetko pre to, aby sme sa tomu dostali na koreň. Dlžíme to obetiam,“ cituje agentúra Reuters Merkelovej slová.

Strana NDP má v súčasnosti kreslá v dvoch regionálnych parlamentoch a v roku 2010 dostala za svoju kampaň od daňových poplatníkov v prepočte viac ako milión eur. Ústavný súd v Karlsruhe predošlý pokus vlády o zakázanie strany z dôvodu extrémizmu zamietol s tým, že jej dôkazy pochádzajú od plateného informátora a sú tak nepoužiteľné.

Celá záležitosť by sa mohla ukázať v ešte zahanbujúcejšom svetle v prípade, že sa preukáže údajné spojenie medzi NSU a nemeckou domácou spravodajskou službou -Úradom pre ochranu ústavy (BfV). Nemecký denník Bild pritom napísal, že doklady nájdené v spálenom dome boli rovnakého typu, aký sa vydáva pre členov BfV, a citoval bývalého agenta úradu, ktorý uviedol: „Tento typ bunky nie je možné udržať v tajnosti. Spravodajské agentúry museli o jej existencii vedieť dlhý čas“.

Ako uviedol nemecký EurActiv, Nemci sú šokovaní už aj tým, že počas celého vyšetrovania vrážd cudzincov polícia až donedávna nezamerala pozornosť na neonacistov. Mnohí preto policajné zložky a najmä BfV vinia z absolútneho zlyhania. Politici už prisľúbili „brutálne objasňovanie“ toho, kde sa v spravodajských službách stali chyby.

Nahnevané Turecko

Ahmet Külahçı pre nemecké vydanie tureckého denníka Hurriyet napísal, že spojenie medzi extrémistickou skupinou a BfV je pravdepodobné. Külahçı dodal, že dôvodom zamietnutia zákazu strany NPD ústavným súdom je skutočnosť, že spravodajská služba má v strane svojich agentov. Turecká vláda už požiadala o plné prešetrenie.

„Je jasné, že naša krajina a naši občania žijúci v Nemecku mali pravdu keď často varovali pred tendenciami a činmi extrémizmu, rasizmu a xenofóbie,“ uviedlo v písomnom prehlásení turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Turecký denník tiež citoval spolupredsedu strany nemeckých Zelených Cema Özdemira, ktorý povedal: „Som šokovaný, že za kebabovými vraždami je pravicová extrémistická skupina. Ak boli vraždy spáchané pravicovou teroristickou bunkou v Thüringene, tak to znamená, že sme na úplne novej úrovni terorizmu, ktorá vážne ohrozuje Nemecko.“

Predseda Tureckej komunity v Nemecku Kenan Kolat zároveň pre denník uviedol: „Teraz sú oveľa organizovanejší a existuje tu vážna hrozba terorizmu. Rasizmus sa stal súčasťou centra a ak sa proti tomu nepodniknú opatrenia, bude to mať závažné dôsledky. Teraz vidíme pred nebezpečie pred nami.“