Nemecký vicekancelár: V prístupových rokovaniach s Tureckom treba pokračovať

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Sigmar Gabriel (AP Photo/Michael Sohn) via TASR

“V situácii, v ktorej sme teraz, musíme hľadať akýkoľvek komunikačný kanál s Tureckom”, povedal predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v nedeľu odvysielanom rozhovore pre televíziu ARD.

Na margo dohody o utečencoch, ktorá výrazne znížila ich príliv do krajín EÚ, a vyhrážok Ankary, že ju vypovie, ak nebudú tureckí občania môcť najneskôr do októbra cestovať do členských štátov EÚ bez víz, Gabriel povedal, že sa netreba nechať vydierať.

Rokovania o bezvízovom režime a dohoda o utečencoch podľa neho navzájom nesúvisia. V prípade, že turecká vláda nedodrží svoju časť dohody, Európa bude opäť stáť pred úlohou zabezpečiť vonkajšie hranice.

Motivovať

Nemecký vicekancelár nepredpokladá, že Turecko by sa mohlo stať plnoprávnym členom Európskej únie za desať alebo 20 rokov, pretože EÚ je v súčasnej dobe nie je schopná prijať ani oveľa menší štát. Napriek tomu by však mala Turecko motivovať k tomu, aby prijalo jej štandardy. Ak však Turecko opäť zavedie trest smrti, prístupové rokovania nebudú mať zmysel, konštatoval Gabriel.

Minulý týždeň rakúsky kancelár Christian Kern povedal, že Turecko ako kandidátska krajina na členstvo v EÚ je diplomatická ilúzia. Najmä pre prebehujúce čistky v mnohých sférach spoločnosti spojené s nedávnym pokusom o vojenský prevrat ale aj pre ekonomické dôvody.
Z Turecka si od ministra pre vzťahy s EÚ Ömera Čelika vyslúžil obvinenie z príklonu ku krajnej pravici.
Predseda Európskej komisie Juncker v reakcii vylúčil jednostranné ukončenie prístupových rokovaní, hoci to tiež podľa vlastných slov na skoré členstvo Turecka nevidí.
Turecko po puči
Vzťahy Nemecka a Turecka sú momentálne napäté. Nemecká kanclárka Angela Merkelová opatrene volá po „proporcionalite“ pri postihovaní ľudí spojených s nedávnym neúspešným vojenským pučom.
Napätie cítiť aj v komunite nemeckých Turkov (3 milióny), mnoho z nich tureckého prezidenta Edrogana silne podporuje. Najprominentnejší nemecký politik tureckého pôvodu a líder strany Zelených Cem Özdemir je však k Erdoganovi kritický a otvorene varuje pred exportom tureckých problémov do Nemecka.
Navrhuje uvaliť na Turecko hospodárske sankcie. Všetci členovia nemeckého parlamentu tureckého pôvodu sú pritom už teraz pod policajnou ochranou kvôli júnovému hlasovaniu, kde nemecký parlament uznal genocídu Arménov. 
 
Koncom júla hovorilo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ o ambícii oživiť „kredibilitu“ procesu rozširovania EÚ. Je jasné, že tým myslím najmä západný Balkán. Ukázalo sa to aj na tom, že na bratislavskú neformálnu schôdzku nakoniec neprišiel turecký minister Čelik, ale len jeho zástupca. Hlavným odkazom EÚ z Bratilslavy malo byť, že všetky kroky, ktoré Turecko po pokuse o puč podniká, „musia byť v súlade s demokratickými princípmi“.