Netanjahu kritizuje európsku podporu protiizraelských skupín

Benjamin Netanjahu, Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, (zdroj: TASR/AP)

Izrael skúma podporu protizraelských skupín v Európe. Vyšetrovanie odhaľuje, že organizácie vyzývajúce na bojkot Izraela a odmietajúce jeho právo na existenciu, získavajú zdroje vo viacerých európskych krajinách, pričom jednou z nich je Francúzsko.

Na nedeľnom rokovaní vládneho kabinetu v Jeruzaleme tieto zistenia prezentoval premiér Benjamin Netanjahu. Reagoval tak na minulotýždňový nápad zakázať zahraničné financovanie nových mešít vo Francúzsku.

„Počul som, že francúzska vláda diskutuje o tom, ako zamedziť zahraničné financovanie subjektov, ktoré ohrozujú bezpečnosť občanov. Táto snaha je nám povedomá,“ uviedol Netanjahu.

Po dokončení vyšetrovania podpory radikálnych skupín v Európe chce jeho výsledky poskytnúť vláde v Paríži: „Budeme s nimi hovoriť, pretože teror je terorom všade a podnecovanie k násiliu sa zjavne týka celého sveta. Vlády sa proti tomu musia zjednotiť tak, ako to len bude možné.“

S dočasným zastavením financovania mešít zo zahraničia prišiel ako prvý francúzsky premiér Manuel Valls. V piatok túto možnosť naznačil v rozhovore pre najčítanejší domáci denník Le Monde. Zároveň varoval, že proti terorizmu sa nedá bojovať populizmom.

Valls tiež vyhlásil, že jeho kabinet rozhodne nebude tým, ktorý vytvorí francúzsku verziu Guantánama. Jeho politický protivník Nicolas Sarkozy už krátko predtým polemizoval o možnosti v boji s terorizmom opustiť tradičný právny rámec. Po nedávnych útokoch v Nice a v Rouene tvrdí, že ľavica je „paralyzovaná“ a nevie čeliť násiliu.

Francúzsko má približne 2300 mešít. Niektoré z nich financujú priamo zo Saudskej Arábie a hlásia sa k radikálnemu salafistickému hnutiu.

Benjamin Netanjahu je na čele izraelskej vlády už štvrté volebné obdobie. Momentálne na tejto pozícii ani nemá výraznejšieho vyzývateľa.

Analytici, ktorých oslovil denník New York Times, tvrdia, že je to aj pre schopnosť vyvolávať v ľuďoch obavy o vlastnú bezpečnosť. „Chápe psyché Izraelčanov lepšie ako ktokoľvek pred ním,“ hovorí Daniel Ben Simon z opozičnej strany Likud. Politický analytik Mitchell Barak dodáva, že pre židovskú populáciu, ktorá vidí perzekúcie Židov vo svete, je Netanjahu tým, ktorý o tom neváha hovoriť.