Netanjahu: Plán Únie pomôcť Iránu 18 miliónmi eur je „veľkou chybou“

Benjamin Netanyahu and litovský premiér Saulius Skvernelis vo Vilniuse. [Twitter/@netanyahu]

Európska únia bude nakoniec ľutovať svoj plán ekonomickej pomoci pre Irán, varoval v piatok (24. augusta) na oficiálnej návšteve Litvy izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

„Myslím si, že dávať teraz peniaze tomuto režimu je veľká chyba a malo by sa to zastaviť,“ vyhlásil Netanjahu o 18 miliónoch eur, ktoré EÚ vyčlenila pre Irán v rámci snáh udržať historickú jadrovú dohodu s Teheránom po tom, čo Spojené štáty znovu uvalili sankcie na Irán.

„Kam pôjdu tieto ďalšie peniaze?“ pokračoval podľa tlačovej agentúry DPA Netanjahu a dodal: „Nepôjdu na vyriešenie problému s vodou v Iráne, nepôjdu pre iránskych vodičov kamiónov.“

„Pôjdu na rakety a Revolučné gardy v Iráne, Sýrii a na iných miestach Blízkeho východu,“ upozornil.

Dilema európskych spoločností v Iráne: Americké sankcie alebo európsky zákaz ich dodržiavania?

Do platnosti sa dostáva prvý balík obnovených amerických sankcií voči Iránu. Európske spoločnosti, ktoré s Teheránom neprestanú obchodovať, môžu zabudnúť na americký trh či investorov. Európska únia na druhej strane spúšťa štatút zablokovania, ktorým zakazuje európskym spoločnostiam sankcie dodržiavať.

Peniaze pre súkromný sektor aj na životné prostredie

Európska komisia vo štvrtok (23. augusta) odobrila Teheránu podporný balíček vo výške 18 miliónov eur. Pomoc pôjde podľa nej na podporu malých a stredných podnikov, na riešenie výziev v oblasti životného prostredia a na zmiernenie škôd spôsobených drogami.

Osem miliónov zo sumy by malo byť alokovaných priamo súkromnému sektoru.

Európska exekutíva tak otvorila dvere na iránsky trh pre Európsku investičnú banku. Tá by mala zmierniť dopady amerických sankcií, uvalených na krajinu.

Súčasťou európskych opatrení ostatných týždňov bolo aj odštartovanie formálneho procesu, ktorý má odstrániť prekážky pre Európsku investičnú banku na financovanie aktivít v Iráne. Zárukou jej bude rozpočet Európskej únie.

Kým európske firmy kapitulovali, Čína bojuje proti americkému tlaku v Iráne

Peking, ktorý sa usiluje obísť americké sankcie, využije na zakúpenú ropu iránske ropné tankery. Teheránu tak hádže záchranné lano v čase, keď mnohé európske spoločnosti z krajiny po tlaku Washingtonu odchádzajú.

Začiatkom augusta Spojené štáty znovu uvalili sankcie zamerané na iránsky finančný systém, teda aj na nákupy amerických dolárov iránskou vládou, obchod so zlatom a predaj vládnych dlhopisov.

Ďalšie sankcie vrátane opatrení, ktorých cieľom bude zabrániť Iránu predávať svoju ropu, majú nasledovať v novembri.