New York pripravuje pôdu pre globálnu klimatickú dohodu

United Nations Photos: Flickr

„Nemáme plán B, pretože neexistuje ani žiadna planéta B.“ Takto otvoril dnešný (23. september) globálny klimatický summit OSN v New Yorku jej generálny tajomník Pan Ki-mun.

Summit má mobilizovať politickú vôľu a prispieť k vytvoreniu ambicióznej globálnej klimatickej dohody, ktorá má nadviazať na dohodu z Kjóta (Kjótsky protokol).

Lídri členských štátov OSN ako aj predstavitelia občianskej spoločnosti a súkromného sektora teraz  rokujú o možnom rámci tejto dohody, ktorá má uzrieť svetlo sveta v Paríži v decembri 2015.

Hlavné ciele parížskej klimatickej dohody budú ďalšie znižovanie emisií skleníkových plynov a udržať globálne otepľovanie na 2 stupňoch Celzia nad súčasnou úrovňou.

Len nedávno americký Národný úrad pre oceán a atmosféru oznámil, že august 2014 bol doposiaľ najteplejším augustom od začiatku merania. Priemerná celosvetová augustová teplota v 20. storočí bola 15,6°C, tohtoročný august tento priemer prekročil o 0,75°C.

Medzi iné priority novej dohody by  mali patriť zvýšenie energetickej efektívnosti a urýchlený prechod na nízko-uhlíkovú ekonomiku.

Ďalšiu príležitosť na otvorenie tejto témy budú mať členské krajiny OSN na každoročnej klimatickej konferencii, ktorá sa tento rok bude konať v decembri v hlavnom meste Peru, v Lime.

Klimatické zmeny sa dostávajú do popredia

„Stále viac a viac ľudí si uvedomuje, že skutočne dochádza ku klimatickej zmene a že táto zmena sa deje rýchlejšie ako sme predpokladali,“ povedal Pan Ki-mun. Len deň pred tým sa v New Yorku konala doposiaľ najväčšej demonštrácii na podporu boja proti klimatickým zmenám.

Podľa organizátorov new yorského protestu vyšlo v nedeľu do ulíc približne 310 000 ľudí vrátane viacerých známych osobností a aktivistov ako napríklad bývalý viceprezident Spojených štátov Al Gore, herec Leonardo DiCaprio a viacero domácich a zahraničných politických predstaviteľov.

Podobné protesty organizované rôznymi environmentálnymi organizáciami sa konali vo viac ako 166 krajinách vrátane Británie, Francúzska, Bulharska či Indie a Afganistanu. Slovensko sa do týchto demonštrácií nezapojilo. 

Vyjednávacia pozícia EÚ

Jednotlivé členské štáty OSN majú predložiť svoje návrhy na boj proti klimatickým zmenám do prvého štvrťroku 2015.

Vyjednávacia pozícia EÚ bude jasná až po októbrovom stretnutí lídrov Únie, na ktorom by mali odsúhlasiť aj nový a výrazne ambicióznejší klimaticko-energetický balík opatrení.

Súčasťou tohto balíku by mal byť aj záväzný cieľ znížiť emisie CO2 o 40 %  do roku 2030 (v porovnaní s úrovňou v roku 1990).

Dnes je EÚ zodpovedná len za čosi viac ako 10 % svetových emisií skleníkových plynov.

EurActiv/Reuters