Nový plán pre Afriku: Únia ponúka päť oblastí budúceho partnerstva

Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyen a etiópsky premiér a tohoročný laureát Nobelovej ceny za mier Abiy Ahmed. [EFE-EPA/Stringer]

S partnermi z Afriky by konečnú podobu partnerstva chcela EÚ schváliť na októbrovom summite. Európa sa vo vzťahu k africkému kontinentu už ďalej nebude riadiť pojmami ako rozvoj a rozvojová pomoc, ale naopak, pojmom partnerstvo.

Európska komisia a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku v pondelok (9. marca) navrhli základ novej stratégie vzťahov s Afrikou.

Komisia odporučila zintenzívnenie spolupráce prostredníctvom partnerstva v piatich kľúčových oblastiach: ekologická transformácia, digitálna transformácia, udržateľný rast a pracovné miesta, mier a správa vecí verejných, a migrácia a mobilita.

Na základe tohto dokumentu bude Únia rokovať s africkými partnermi o novej spoločnej stratégii, ktorá sa má schváliť na summite Európskej únie a Africkej únie (AÚ) v októbri 2020.

Európa sa vo vzťahu k africkému kontinentu už ďalej nemá riadiť pojmami ako rozvoj a rozvojová pomoc, ale naopak, pojmom partnerstvo, so všetkým, čo k nemu patrí.

Africká únia odmietla európsky plán na vyloďovacie platformy pre migrantov

Africkí lídri oznámili, že chcú vytvoriť nový orgán, ktorý by koordinoval ich národné politiky v oblasti migrácie. Zároveň odmietli plány Európskej únie zriadiť vyloďovacie platformy na svojom území.

Nová úroveň partnerstva

Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyen v tejto súvislosti pripomenula, že stratégia vzťahov s Afrikou je plánom, ktorý umožní obom stranám posunúť sa vpred a dostať partnerstvo na novú úroveň.

„V Afrike je v hre časť budúcnosti Európy. Aby sme dokázali čeliť spoločným problémom, potrebujeme silnú Afriku a Afrika potrebuje silnú Európu,“ opísal situáciu šéf európskej diplomacie v správe pre médiá.

Borrell zároveň upozornil, že posilnením už aj intenzívneho partnerstva v oblastiach, ako je mier a stabilita, chudoba a nerovnosti, terorizmus a extrémizmus, môžu oba kontinenty len získať.

„Potrebujeme sa, aby sme mohli posilniť sami seba, posilniť sa navzájom a naplniť spoločnú ambíciu, ktorou je lepší svet spočívajúci na medzinárodnom poriadku založenom na pravidlách,” dodal Borrell.

Podľa návrhov Komisie by vďaka piatim navrhnutým partnerstvám, mali Afrika a Európa spoločne viesť proces ekologickej a digitálnej transformácie a zároveň podporovať udržateľné investície a tvorbu pracovných miest.

Rok stretnutí

Základom obnovenej spolupráce na partnerstvách v piatich oblastiach bude priebežný dialóg s africkými partnermi. Tento dialóg sa zintenzívni pred summitom EÚ – AÚ, ktorý sa uskutoční v októbri 2020 v Bruseli a ktorého cieľom bude stanoviť spoločné strategické priority na nadchádzajúce roky.

Summit EÚ a Afriky je pre nútené návraty migrantov stále bez záverov

Návraty, ale aj sexuálne práva, blokujú zverejnenie záverov zo stretnutia v Abidjane už vyše týždňa.

Európska komisia a Komisia Africkej únie sa 27. februára 2020 stretli v Addis Abebe na 10. spoločnom zasadnutí, na ktorom sa diskutovalo o budúcej spolupráci v uvedených oblastiach.

Už v marci vyprší dôležitá dohoda, ktorá sa týka obchodných a politických vzťahov medzi EÚ a africkým, karibským a tichomorským spoločenstvom. Vzhľadom na to, že sa o nástupcovi Paktu z Cotonou zástupcovia minulý rok nedohodli, dohoda bola predlžená do decembra. Rozhovory sa preto budú viesť paralelne s diskusiou o stratégii, čo experti označujú za komplikáciu.

Ďalšia významná príležitosť na konzultáciu s africkými partnermi sa naskytne v máji, keď sa uskutoční zasadnutie ministrov AÚ – EÚ, na ktorom sa zídu ministri zahraničných vecí z oboch kontinentov.