Obama a Medvedev urobili pokrok ohľadom protiraketovej obrany

Americký prezident Barack Obama a hosťujúci ruský prezident Dmitrij Medvedej prelomili ľady v dlhodobých sporoch ohľadom amerického plánu protiraketovej obrany. Lídri sa dohodli na spolupráci pri odvracaní hrozieb napríklad z Iránu či Severnej Kórey. Rovnako sa zaviazali k preskúmaniu možností spolupráce v oblasti protiraketovej obrany a zintenzívneniu rokovaní o vytvorení spoločného centra pre rýchle odhalenie nepriateľských raketometov.

Kým väčšinu ostatných dohôd pripravili pred summitom vyjednávači, k zmluve o protiraketovom systéme dospeli samotní lídri, vyhlásil podľa Boston Globe šéf oddelenia Rady národnej bezpečnosti pre Rusko – Michael McFaul. Až do stretnutia Rusi odmietali diskutovať, kým USA neodvolajú svoje plány na rozmiestnenie sústavy v Poľsku a Českej republike.

Obama vyhlásil, že Medvedeva informoval o tom, že americké orgány stále nedokončili skúmanie obranných možností v Európe, no Rusko bude informované o záveroch, hneď ako budú hotové. Americký prezident predpokladá, že to bude do konca leta.

Nezávislí analytici považujú dohodu za prvý významný krok najmä preto, že Rusko bolo posadnuté americkým protiraketovým štítom v strednej Európe. Netajilo ani dôsledky, ktoré by vyvodilo v prípade zrealizovania projektu.

Obama a Medvedev sa predbežne dohodli aj na znížení nukleárneho arzenálu svojich krajín o tretinu. Rusko a USA dokopy vlastnia 90 % svetových jadrových zbraní. Takto vytvorili cestu novej odzbrojovacej dohode START, keďže platnosť súčasnej končí v decembri.

Rusko tiež umožní cez svoje územie prepravu amerických jednotiek a zbraní  na posilnenie misie USA v Afganistane.

(Text bol pripravený v spolupráci s agentúrami.)