Obama varuje: Rusko môže ovplyvňovať voľby v Európe

Zdroj: Obama/TASR

Minulotýždňová správa amerických spravodajských služieb konštatovala, že ruský prezident Vladimír Putin nariadil kampaň, vrátane kyberútokov, ktorá mala poškodiť demokratickú prezidentskú kandidátku Hillary Clinton a pomôcť zvoleniu Donalda Trumpa.

Odstupujúceho prezidenta Baracka Obamu kritizovali za načasovanie zverejnenia správy, spochybňujúcej legitímnosť Trumpovho zvolenia. Ten však vyšetrovanie bráni a vyhlásil, že podcenil vplyv, ktorý môže mať hacking na demokracie.

„Jedným z dôvodov, pre ktoré som nariadil túto správu, nebola odveta za čokoľvek, čo sa stalo v posledných mesiacoch. Ale preto, aby sme porozumeli, že ide o niečo, čo Putin robí už nejaký čas v Európe. Najskôr v bývalých sovietskych satelitoch, kde je mnoho rusky hovoriacich ľudí, ale stále viac aj v západných demokraciách…“, povedal Obama v televíznom interview.

„U našich spojencov v NATO sa budú konať voľby, ktoré si musíme všimnúť“, povedal prezident. „Predpokladám, že sa tam podobná vec môže zopakovať. A tak okrem správy hodnotiacej, čo sa presne stalo, sme urobili aj to, že sme zaistili, aby naše ministerstvo vnútroštátnej bezpečnosti a naše spravodajské tímy pracovali s ľuďmi, ktorí zabezpečujú naše voľby.“

Ohrozené voľby

Prvé voľby sa budú konať v Holandsku už 15. marca. Občania budú voliť 150 členov snemovne zástupcov. Očakáva sa úspech krajne pravicovej strany vedenej Geertom Wildersom, ktorý žiada usporiadanie referenda o členstve v EÚ.

V apríli a máji budú nasledovať prezidentské voľby v Francúzsku. Kandidátka Národného Frontu Marine Le Pen by sa mala dostať do druhého kola. Jej strana je údajne finančne podporovaná z Moskvy.

Na jeseň budú parlamentné voľby v Nemecku. Hoci má CDU pod vedením Angely Merkel stále veľmi veľké šance zvíťaziť, vytvorenie koalície môže skomplikovať rast populistickej a antiislamskej strany Alternative für Deutschland (AfD). Podobne ako Národný front, AfD hovorí o potrebe zlepšenia vzťahov s Ruskom a používa antiamerickú rétoriku.

Nemecké spravodajské služby informovali o silnom náraste intenzity ruskej propagandy a dezinformačných kampaní, ktorých cieľom je destabilizácia spoločnosti. Varujú tiež pred kyberútokmi.

Trump akceptuje úlohu Ruska

Šéf kabinetu nastupujúceho amerického prezidenta včera vyhlásil, že Donald Trump akceptuje záver amerických spravodajských služieb, že za kyberútokmi v USA bolo Rusko.

Trump doteraz ruské zasahovanie odmietal. Koncom týždňa sa stretol so zástupcami spravodajských služieb, hovorili aj o tejto otázke.

Na budúceho prezidenta tlačí aj jeho vlastní strana, niektorí republikáni žiadajú potrestanie Kremľa.