Obavy z nových trás do EÚ

Zdroj: Rada Európskej únie (JHA, 10.3. 2016)

„Je dôležité, že sa balkánska cesta do určitej miery uzavrela. To, že vôbec došlo k dohode je dobrý základ. Ekonomické ani personálne náklady zatiaľ nevieme vyčísliť, je to otázka samotnej realizácie,“ povedal po štvrtkovom zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné záležitosti slovenský minister Róbert Kaliňák.

Európski ministri vnútra rokovali o konkrétnom naplnení a následkoch dohody medzi Tureckom a Európskou úniou.

Turecko, Grécko a balkánske štáty začali prísne chrániť svoje hranice. Hlavná trasa pre migrantov, ktorí smerujú na západ a sever Európy je tak nepriechodná.

Taliansky minister vnútra Angelino Alfano na včerajšom stretnutí naznačil, že utečenci môžu začať využívať novú cestu z Grécka do Albánska a cez Jadranské more do Talianska. Tomu chce za pomoci albánskych úradov zabrániť.

Vznikajú obavy, že tok migrantov by sa mohol presmerovať cez Bulharsko a Rumunsko. Maďarská vláda už dávnejšie avizovala, že v prípade potreby je odhodlaná postaviť plot aj na svojich hraniciach s Rumunskom.

Turecko prisľúbilo, že prijme späť všetkých migrantov, ktorí prejdú z krajiny na grécke ostrovy. EÚ má zas z Turecka prijímať tých, ktorí majú na azyl nárok. Tento systém by mal odrádzať utečencov, aby platili prevádzačom za presun do Grécka, keďže budú automaticky posielaní nazad.

„Naše stanovisko k prijímaniu utečencov sa nezmenilo. V rámci dobrovoľného záväzku, ktorý sme si určili v minulosti sme boli ochotní presídliť 100 ľudí, teraz sme ho navýšili na 149,“ uviedol Kaliňák v reakcii na nový mechanizmus presídľovania z Turecka do EÚ.

Turecko predbieha Ukrajinu

Turecko na oplátku za pomoc so znižovaním prílivu utečencov do Európy požaduje zvýšiť finančnú podporu EU o tri milióny eur, urýchlenie liberalizácie vízových povinností pre svojich obyvateľov a otvorenie piatich nových kapitol v rámci prístupových rokovaní do EÚ.

Viaceré členské krajiny vyjadrili nesúhlas s liberalizáciou vízového režimu, povedal po stretnutí slovenský minister vnútra Róbert Kaliňák. Podľa jeho slov by si Turecko, ako kandidátska krajina, mala omnoho výraznejšie plniť svoje povinnosti a to aj v otázke bránenia nelegálnej migrácie.

„Nie som nadšený z toho, že predbiehame Ukrajinu. Začína to byť viac obchodná zmluva ako partnerská,“ povedal o rokovaní s Tureckom Kaliňák.

Mnohé krajiny majú problém aj s automatickým vracaním utečencov do Turecka, humanitárne organizácie označujú túto dohodu za nelegálnu, keďže kolektívne vracanie je v rozpore so ženevskou konvenciou o utečencoch.

Čítajte viac: EÚ-turecká dohoda je možno nelegálna

Uzavretím známej trasy môže podľa komisára EÚ pre migráciu Dimitrisa Avramopulosa vzniknúť v Grécku „humanitárna katastrofa“.

V krajine medzitým uviazlo okolo 13 000 migrantov v tábore Idomeni na severnej hranici. Utečenci musia čeliť vytrvalým dažďom, táborom sa šíria črevné infekcie a respiračné ochorenia, čo potvrdili lekári z blízkej dediny Polikastro pre agentúru DPA.

NATO sa bude viac angažovať

Avramopolous tiež upozornil, že nielen migranti sa budú snažiť nájsť novú cestu do Európy, ale aj pašeráci, ktorí sa na ich nešťastí priživujú.

Do boja proti prevádzačom v Egejskom mori sa zapojilo NATO, jeho úlohou je však len hliadkovanie a monitorovanie teritoriálnych vôd na grécko-tureckých hraniciach.

Šéf aliancie Jens Stoltenberg prisľúbil väčšie nasadenie: „V súčasnosti máme k dispozícii päť lodí a v najbližších dňoch pribudnú ďalšie. Nasadili sme na každú loď vrtuľníky, takže zvyšujeme prítomnosť plavidiel NATO s moderným vybavením.“

NATO a EÚ sa dohodli, že zvýšia spolupráci s pohraničnou agentúrou Frontex: „Začali sme sa zameriavať na oblasť okolo gréckeho ostrova Lesbos,” povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii vo štvrtok a dodal: „V najbližších dňoch sa plánujeme presunúť ďalej na juh.“

Napriek uzavretiu hraníc a hliadkujúcim lodiam NATO, dorazilo v stredu na grécke ostrovy 2073 utečencov.

Slovinsko začne prijímať utečencov podľa kvót

Krátko potom, čo Slovinsko uzavrelo svoje hranice, oznámilo, že začne prijímať utečencov podľa kvót stanovených Európskou komisiou. V rámci plánu prerozdeľovania by malo do krajiny prísť 567 žiadateľov o azyl.

Podľa štátneho tajomníka rezortu vnútra Boštjana Šefica vláda presídli 218 ľudí z Talianska a 349 ľudí z Grécka do septembra 2017.

Prvá skupina 40 utečencov by do Slovinska mala doraziť v apríli a mesačne by mali nasledovať menšie skupinky ľudí, až to do naplnenia kvóty. Ľubľana pritom uprednostňujú prijímanie rodín.

Slovinsko prijme navyše ešte 20 ďalších migrantov z tretích krajín, čo podľa Šefica predstavuje dve až štyri rodiny so štatútom utečencov, informovala  o tom agentúra TASR.

Krajiny EÚ sa v septembri minulého roku dohodli, že si počas dvoch rokov prerozdelia 160-tisíc utečencov z Grécka a Talianska. V skutočnosti je však prerozdelených menej než 900 ľudí.

Avramopulos včera vyhlásil, že 23 členských krajín únie musí začať prijímať 6000 utečencov z Grécka a Talianska každý mesiac, aby sa zmiernila migračná záťaž v Európe. Informovala o tom tlačová agentúra AP.