Obchod EÚ s Ruskom upadá, Moskva sa otáča inam

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie po rokovaní so svojím ruským partnerom Sergejom Lavrovom v Moskve. Foro: TASR/AP

Únia z Ruska menej dováža, zároveň však na východ aj menej vyváža. Kým počas prvých troch mesiacov minulého roku Európa zaplatila za ruský dovoz 55 miliárd eur, tento rok to bolo o desať percent menej. Obchodná výmena sa znížila aj opačným smerom. Únia do Ruska tento rok vyviezla tovar za 26 miliárd eur, čo je o tri miliardy menej v medziročnom porovnaní.

Orientácia na Čínu

Po oslabení obchodných väzieb na Západ, ktoré spôsobila závažná politická kríza na Ukrajine,  Rusko posilňuje tie smerom na východ. Cezhraničný obchod medzi Moskvou a Pekingom počas prvého štvrťroku posilnil o štyri percentá. Čína je však pre Rusko skôr okrajovým partnerom. Obrat zahraničného obchodu s Čínou je oproti EÚ tretinový.  

Ruský prezident Vladimir Putin pred dnešnou návštevou Šanghaja pre čínske médiá povedal, že vzťahy s Čínou majú pre Rusko najvyššiu prioritu.     

Nemecké firmy sa obávajú ďalších sankcií

Nemecké firmy sa obávajú pritvrdenia sankcií proti Rusku. Tvrdia, že konflikt Európy s Moskvou pre Ukrajinu má už teraz rozsiahle negatívne následky na ich aktivity v Rusku.

V správe Nemecko-ruskej obchodnej komory určenej spolkovej vláde sa píše, že uvalenie ekonomických sankcií na Rusko by trvalo poškodilo nemecký priemysel.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala, že Západ zavedie tvrdšie sankcie voči Rusku, ak príde k narušeniu prezidentských volieb na Ukrajine, ktoré sú naplánované na 25. mája.

„Narastajúca destabilizácia Ukrajiny a diplomatické prieťahy okolo spoločného riešenia už majú rozsiahly negatívny vplyv na nemecké firmy v Nemecku,“ uvádza sa v dvojstránkovom dokumente datovanom 7. mája, ktorý získala agentúra Reuters.

„Prehĺbenie ekonomických sankcií by viedlo k situácii, keď ruská strana bude čoraz viac dávať zákazky domácim firmám, bude rušiť alebo odkladať projekty a ruský priemysel a politici sa viac sústredia na Áziu, predovšetkým na Čínu.“

Lavrov: Cením si postoj Slovenska

O prehĺbení obchodných a ekonomických vzťahov vrátane rozšírenia investičnej a regionálnej spolupráce, včera s Moskve diskutovali ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov so slovenským rezortným partnerom Miroslavom Lajčákom.

Sankčná politika EÚ nezodpovedá súčasnej realite, uviedol včera po rokovaniach Lavrov.

Podľa agentúry RIA Novosti Lavrov cenil odhodlanie Slovenska spolupracovať bez ohľadu na situáciu, aká v Európe vládne. Cení si pozíciu Slovenska, ktoré ide „smerom zodpovedajúcim našim i vašim zámerom".  Uviedol, že obe strany sa zhodli, že budú klásť dôraz na obchodno-ekonomickú spoluprácu.

Lavrov na úvod rokovaní so slovenským ministrom vyhlásil, že v súvislosti s krízou na Ukrajine treba prehodnotiť vzťahy Ruska s EÚ a NATO.

Obhajoba návštevy Moskvy

Ministerstvo zahraničných vecí vysvetľovalo, že Lajčák bol niekoľkokrát na Ukrajine, a preto teraz navštívil Rusko.

„Pomohli sme premostiť ako keby dva svety, v ktorých žijeme. My pracujeme s jednou sumou informácií a Rusko je v kontakte s druhou sumou informácií,“ povedal minister Lajčák.

Minister sa neoficiálne stretol aj s vicepremiérom Dmitrijom Rogozinom. Ten je na sankčnom zozname EÚ aj USA, avšak spolupredsedá medzivládnej komisii pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu SR a Ruska. Dohodli sa na tom, že zasadanie komisie sa odloží.

Lajčákovu návštevu podporil aj premiér Robert Fico. „Obsah rokovaní medzi ministrami zahraničných vecí SR a Ruskej federácie vnímam ako potvrdenie politiky slovenskej vlády, ktorá preferuje v krízových situáciách dialóg a pokojné politické riešenia. Slovenská republika je a chce byť dôveryhodným členom EÚ a NATO. Súčasne má záujem na korektných vzťahoch s nečlenskými krajinami týchto organizácií,“ povedal Fico.

(EurActiv/Reuters/TASR)