Obchod s USA údajne brzdia nevyvážené prekážky

Most Benjamina Franklina vo Filadelfii, (zdroj: thisisbossi/Flickr)

Vývoz ovocia a zeleniny z Európy do USA momentálne čelí prekážkam, ktoré približne zodpovedajú dovoznému clu vo výške 10 %, uviedla pre EurActiv.com poľnohospodárska lobby Copa-Cogeca.

Skryté obmedzenia

Riaditeľ Copa-Cogeca  pre obchod s komoditami Arnaud Petit tvrdí, že otázka netarifných bariér sa rieši od úplného začiatku rokovaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP).

Ovocie a zelenina z Európy sú podľa neho oproti domácemu tovaru na americkom trhu vo výraznej nevýhode. Spôsobuje to, že kým Američania do Európy vyvážajú tovar za 2,5 miliardy eur, opačným smerom prúdi vývoz za 900 miliónov eur.

Petit zdôrazňuje, že tento rozdiel nespôsobujú len nižšie ceny v americkom potravinárstve: „Producenti ovocia a zeleniny z EÚ narazia na technické prekážky obchodu v 75 % prípadov.“

Na jeden z týchto prípadov Copa-Cogeca upriamila pozornosť pred októbrovým 11. kolom rokovaní o TTIP. Zverejnili, že všetko ovocie a zelenina sa do USA dostáva cez jediný prístav vo Filadelfii. „V porovnaní s tým, americké produkty sa k 500 miliónom spotrebiteľov dostávajú cez všetky prístavy,“ uviedli vo vtedajšom stanovisku. [EurActiv.sk, 16. 10. 2015]

Arnaud Petit túto situáciu vysvetlil na príklade citrusov zo Španielska. Tamojší dodávatelia by podľa požiadaviek americkej vlády mali ovociu pri transporte zabezpečiť chladiaci systém. To je veľmi nákladné a preto svoj tovar smerujú do jediného dostupného prístavu, kde takéto zariadenie majú. A to je Filadelfia.

„Ak všetky podobné požiadavky zrátame, vyjde nám ekvivalent cla 10 % na ovocie a zeleninu. Toto je viac než dosť na zastavenie obchodu,“ myslí si predstaviteľ poľnohospodárov.

Zdroj z EÚ pre EurActiv odmietol, že sa dodávky musia limitovať na jediný prístav. Z karanténnych dôvodov je podľa neho logické smerovať ovocia a zeleninu práve tam, obzvlášť v prípade potravín, ktoré rýchlo podliehajú skaze. Európska únia v prípade potravín so zdravotnými certifikátmi vyžaduje to isté.

Existujú však aj iné obmedzenia, čo potvrdil aj náš zdroj. Mrkva sa napríklad môže dovážať iba do prístavov North Atlantic.

Bezpečnosť potravín

Časť európskej verejnosti i odborníkov aj naďalej znepokojuje to, ako sa TTIP premietne do potravinových štandardov na starom kontinente.

Petit hovorí, že záujem oboch strán o bezpečnosť potravín je totožný, odlišujú sa len metódy. „Obaja máme veľký rešpekt k vedeckým dôkazom. Poďme ich teda uviesť do praxe,“ navrhol potravinársky expert. 12. kolo rokovaní by mohlo začať už na konci tohto mesiaca.