Obezita: chýba osobná zodpovednosť

 

Krátka správa

„Tuky, cukry, uhľohydráty, proteíny – každá z týchto zložiek potravy už bola označovaná za primárnu príčinu obezity, zatiaľ čo príčinu je prebytok kalórií – príliš veľký príjem a primalý výdaj energie,“ uviedol predseda amerického potravinového think-tanku Oldways K. Dun Gifford pri príležitosti prezentácie ich najnovšieho výskumu o cukre a výžive. „Presvedčiť milióny ľudí, aby zmenili svoj prístup k jedlu, pitiu a fyzickej aktivite je náročná úloha, pretože ide o zmenu správania,“ dodal.

Americkí a európski vedci na podujatí Riadenie sladkosti 21. júna 2006 v spoločnom stanovisku oznámili nový vedecký konsenzus , ktorý obraňuje úlohu cukru vo vyvážanej výžive. Vyslovili sa aj za návrat zodpovednosti jednotlivca do verejnej politiky boja proti obezite a vyzvali EÚ a jej členské štáty, aby prebrali iniciatívu pri formovaní stratégií na pomoc jednotlivcom naučiť sa riadiť svoju výživu. „To je obzvlášť významné v modernej spoločnosti, kde je nevyrovnaný príjem energie a fyzická aktivita,“ vyhlásil profesor Michael Gibney.

Generálny riaditeľ DG pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Robert Madelin uviedol, že Komisia na jeseň 2006 vydá Bielu knihu na tému Šport pre všetkých. Dokument by mal prispieť k podpore diskusie o fyzickej aktivite a výdaji energie – druhej stránke obezity.