Stretnutie Macedónska a Grécka nesprevádzajú veľké nádeje

Macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského pozval na summit EÚ grécky premiér Lucas Papademos. Pre oboch premiérov to bude prvé vzájomné stretnutie.

„Naše stanovisko ohľadne názvu je také, že by sme to mali vyriešiť prostredníctvom rozumných vyjednávaní pod záštitou OSN. Preto Vás vyzývam k tomu, aby ste k tomuto cieľu pristúpili konštruktívnym spôsobom,“ napísal Papademos v liste Gruevskému.

Predstavitelia macedónskej vlády „uvítali súhlas“ Grécka stretnúť sa na bilaterálnej úrovni, čím naznačili, že je to práve Macedónsko, ktoré sa dlhodobo aktívne snaží o takéto stretnutie. Do včerajšieho večera (21. február) však nebolo známe, či sa macedónsky premiér na summite zúčastní.

Oba štáty sa sporia o názov Macedónska už od vzniku tejto krajiny v roku 1991, kedy sa osamostatnila od Juhoslávie. Grécko sa obáva, že názov republiky naznačuje územné ambície Macedónska na grécky región s rovnakým názvom. Aj z toho dôvodu uvalilo v minulosti na Macedónsko obchodné embargo.

Rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora a ponuka zo strany NATO

V decembri 2011 Medzinárodný súdny dvor v Haagu rozhodol, že Grécko blokovaním pozvania Macedónska do NATO na summite v roku 2008 porušilo bilaterálnu dohodu z roku 1995. Krajina sa vtedy zaviazala, že nebude svojmu susedovi brániť vo vstupe do medzinárodných organizácii pokiaľ bude vystupovať pod názvom „Bývala juhoslovanská republika Macedónsko“ (FYROM).

Vo svojom liste pre lídrov členských krajín NATO vyzval macedónsky prezident Gjorge Ivanov na „napravenie nespravodlivosti“, ktorá sa udiala v roku 2008. Súčasne ich požiadal, aby vzali rozhodnutie Medzinárodného súdneho dvora do úvahy a prijali jeho krajinu do Aliancie. Najbližší summit NATO sa uskutoční v máji.

Na základe rozhodnutia súdu je prijatie Macedónska do NATO reálnou záležitosťou.

Grécky prezident Karolos Papoulias sa 16. februára stretol s generálnym riaditeľom NATO Andersom Fogh Rasmussenom. Počas vzájomných rozhovorov jasne zdôraznil, že jeho krajina má záujem na tom, aby sa v spore o názov dohodlo „vzájomne akceptovateľné riešenie“. Sťažoval sa tiež, že si Macedónsko neustále privlastňuje históriu a požiadal Rasmussena, aby mu s týmto problémom pomohol.

Stretnutie s eurokomisárom sa konať nebude

Názory na toto stretnutie sa rozchádzajú. Podľa jedného nemenovaného diplomata je nepravdepodobné, že bude stretnutie úspešné. Iný diplomat si zase myslí, že šanca je 50 na 50 – aj keď zo stretnutia nebude nakoniec nič viac než spoločné fotografie, tak to bude úspech.

Tento pesimizmus vychádza predovšetkým z pondelňajšieho stretnutia vyjednávača OSN Matthewa Nimetza s Gruevskym v Skopje. Podľa informácii z prostredia Európskej komisie bolo toto stretnutie sklamaním. Nimetz je v týchto dňoch na návšteve Atén.

Nie je ani známe, či sa Gruevski chce stretnúť s predstaviteľmi Európskej komisie. Podľa neoficiálnych informácii sa macedónsky prezident vyhýba stretnutiu s Komisiou, predovšetkým s eurokomisárom Štefanom Fülem, ktorý sa v minulosti negatívne vyjadril na adresu nacionalistických krokov zo strany macedónskej vlády. Štefan Füle kritizoval predovšetkým umiestnenie sochy pripomínajúcej Alexandra Veľkého do stredu Skopje. Grécka vláda to považuje za provokáciu.