Od Sýrie sa odvrátila už aj Arabská liga

foto: sýrski provládni demonštranti podporujúci Bašara al- Assada

Už pred týždňom lídri EÚ Sýriu varovali, že ak nezastaví násilie, bude nasledovať ďalšie kolo sankcií. Podľa údajov OSN už počas demonštrácií a stretov zahynulo približne 3500 ľudí.

Najnovšie sankcie sa dotknú spolu 74 osôb a devätnástich firiem. Podľa britského ministra pre zahraničné veci Williama Haguea však existuje priestor na ešte tvrdšie opatrenia. V pondelok (14. novembra) zmrazili dotyčným osobám ich osobné účty a uvalili na nich zákaz vycestovať do EÚ. Ministri zároveň plánujú odrezať Sýriu od finančných zdrojov z Európskej investičnej banky (EIB).

„V Európskej únii je veľmi dôležité, aby sme zvažovali dodatočné opatrenia na zvýšenie tlaku voči Assadovmu režimu, aby zastavil neakceptovateľné násilie proti sýrskemu ľudu,“ povedal Hague novinárom.

Assad pod tlakom

K výzve EÚ sa neočakávane pridala aj Arabská liga, ktorá v sobotu (12.novembra) pozastavila Sýrii členstvo v organizácii. Zároveň  Assadov režim vyzvala, aby prestal zabíjať civilistov. Podľa niektorých západných lídrov by toto konanie mohlo zvýšiť medzinárodný tlak na sýrskeho prezidenta.

Ministri zahraničných vecí EÚ preto ochotu Arabskej ligy podieľať sa na ukončení násilia v Sýrii privítali. Ministri v podobnom duchu uviedli, že by uvítali aj reakciu zo strany OSN, pričom sa zaviazali, že to budú na pôde organizácie aktívne presadzovať.

Arabská liga zároveň uviedla, že podobne ako EÚ príjme  voči Sýrii sankcie a vyzvala svojich členov, aby z krajiny stiahli svojich diplomatov. Tieto kroky signalizujú, že Assadov režim sa dostáva do zvýšenej medzinárodnej izolácie. Sýria sa tak ale stáva čoraz viac závislou na podpore Iránu.

Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé Assada už minulý mesiac varoval, že „barbarská represia“ v Sýrii sa „skončí pádom režimu“. Podľa Ruska, ktoré vystupuje ako spojenec Sýrie, čaká Assada „smutný osud“ ak nezastaví násilie a nezačne v krajine uskutočňovať reformy.

Šéfka EÚ pre zahraničie Catherine Ashtonová vyhlásila, že úzko spolupracuje s Arabskou ligou na spoločnom postupe. „Situácia v Sýrii nám spôsobuje obrovské obavy“, povedala. „Minulú noc som hovorila s generálnym tajomníkom Arabskej ligy a vyjadrila som odhodlanie úzko s nimi spolupracovať.“

Vojenský zásah neprichádza do úvahy

Arabské štáty jednoznačne vylúčili vojenský zásah. Na druhej strane, európske štáty sú po sedemmesačnom konflikte v Líbyi neochotné začínať ďalšiu vojenskú intervenciu.

„Táto situácia sa líši od tej v Líbyi. Neexistuje totiž rezolúcia Bezpečnostnej Rady OSN a dianie v Sýrii je oveľa komplikovanejšie,“ povedal Hague.

Západní lídri sa okrem ďalších výdavkov na armádu obávajú aj zvýšenia nestability v regióne, keďže Sýria úzko spolupracuje s Iránom. Zároveň sa ale zdráhajú podporovať tamojšiu roztrieštenú opozíciu. 

Ministri zahraničných vecí EÚ sú ochotní s nimi rokovať, a to konkrétne „s reprezentantmi opozície, ktorí sú proti násiliu, a ktorí uznávajú demokratické hodnoty, ako napríklad Sýrska národná rada,“ píše sa vo vyhlásení ministrov zahraničných vecí EÚ.

Rusko a Čína blokujú rezolúciu

Sankcie však budú mať pravdepodobne len mierny vplyv, keďže im chýba medzinárodná podpora. Sýrsky režim v tejto súvislosti v pondelok vyhlásil, že si je istý pokračujúcou podporou Číny a Ruska. Tí doteraz úspešne blokovali akúkoľvek snahu o medzinárodné sankcie voči Sýrii. Assadov režim tak môže pokračovať v boji s protestmi.

Nové sankcie by však mohli Sýriu pripraviť o stovky miliónov eur, ktoré krajina dostáva z EIB. EÚ tiež zakázala európskym spoločnostiam obchodovať s Bank of Syria, ktorá je najväčšou obchodnou bankou v krajine. Zákaz platí aj pre spoločnosť Cham Holding, ktorá je najväčším mobilným operátorom v Sýrii.

Sankcie zo septembra tohto roku sa týkali dovozu nespracovanej ropy zo Sýrie a investícii do sýrskeho ropného priemyslu.

EurActiv/Reuters