Odpoveď na sankcie EÚ môže Rusko ešte viac poškodiť

Vypracovanie odvetných opatrení  proti medzinárodným sankciám žiadal od ruských orgánov prezident Vladimir Putin. Dekrét, ktorý včera podpísal, na rok zakazuje dovoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov z krajín, ktoré sankcie uvalili.

„Všetko čo sa vyprodukuje a dovezie do Ruska zo Spojených štátov bude zakázané. Ovocie a zelenina z Európskej únie budú tiež podliehať úplnému zákazu,“ povedal včera štátnej tlačovej agentúre RIA Novosti Alexej Alexejenko z Federálnej služby pre veterinárny a fytosanitárny dozor.

Moskva sa podobne ako v prípade poľského ovocia odvoláva na potravinovú bezpečnosť. Štát pritom závisí na dovoze potravinárskych a poľnohospodárskych produktov spoza hraníc.

Rusi dovážajú najmä z krajín, na ktoré teraz nasmerovali svoje odvetné opatrenia. Spoločne so zákazom dovozu z únie a z USA oznámili stop aj pre agrárne produkty z Ukrajiny, ktorá bola pred vypuknutím sporu na spoločnej hranici ich najväčším importérom do Ruska.

Denník Kommersant informoval, že očakávaná strata Ukrajiny môže dosiahnuť 1,3 miliardy dolárov denne. Ruskí predstavitelia pritom veria, že západné sankcie budú mať na ekonomiku len minimálny vplyv.

Centrálna banka avizovala, že koniec dovozu lacných potravín môže komplikovať zvládanie inflačných tlakov.

Pomsta sa nemusí oplatiť

Minister financií Alexej Uljukajev ešte pred mesiacom ubezpečoval, že sa Rusko nemá čoho báť. Podľa neho by mohol maximálne nastať pokles daňových príjmov a objaviť hrozba recesie. Necelý týždeň po uvalení sankcií EÚ však museli svoju činnosť prerušiť nízkonákladové aerolínie Dobrolet, dcérska spoločnosť Aeroflotu. [EurActiv.sk, 4. 8. 2014]

Ako odveta môže údajne z ruskej strany nasledovať zákaz preletu cez Sibír pre európskych leteckých dopravcov. Toto opatrenie by voči nim zvýhodnilo ázijské spoločnosti, no domáci rozpočet by ročne prišiel o 300 miliónov.

Biely dom včera Kremeľ varoval, že ich opatrenia povedú k prehĺbeniu medzinárodnej izolácie Ruska a zároveň spôsobia ruskej ekonomike ešte väčšie škody.

Odborníci však zmenu ruskej taktiky neočakávajú. Andrew S. Weiss z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier vraví, že Rusko zahnané do kúta volí medzi ústupom a eskaláciou. „Počas celej krízy bol Putin v prospech eskalácie,“ dodal v rozhovore pre Wall Street Journal.

Od marca tohto roku Európska únia deväťkrát rozširovala sankcie voči Ruskej federácii. Po tom, čo sa zrazenie účtov a cestovné obmedzenia pre blízke okolie prezidenta Putina ukázali ako nedostatočné, pristúpila minulý týždeň k rozsiahlym ekonomickým sankciám.

Ruské odvetné opatrenia sa nateraz nedotkli energetického sektora, kde by Moskva mohla mať najväčšiu výhodu. Experti polemizujú do akej miery môže Rusko európsku energetickú závislosť využiť. Existujúce zmluvy sú platné na dlhšie obdobie a obsahujú záväzné dohody o cenách zemného plynu.