OECD: Daňové úľavy za inovácie korporáciám sú na úkor malých firiem

zdroj sxc.hu

Podľa správy OECD o zvyšovaní ziskov z inovácií, 27 z 34 členov organizácie v roku 2011 poskytlo daňové stimuly na podporu výskumu a vývoja. V porovnaní s rokom 1995 ide o viac ako dvojnásobok.

Daňové úľavy sú populárne, pretože vlády cez ne môžu firmám pomáhať bez priamej štátnej pomoci. Podľa správy sú však daňové stimuly nadnárodným firmám na úkor menších potenciálne inovatívnych podnikov vytvárajúcich nové pracovné miesta.

Veľké korporácie totiž tieto úľavy zakomponujú do širších daňových stratégií. „To všetko nadnárodným spoločnostiam umožňuje presúvať zisky medzi daňovými jurisdikciami a sťažuje daňovým úradom zistiť, kde zisky nadobudli, aby ich podľa toho mohli zdaniť,“ píše sa v správe.

OECD tiež poukazuje na to, že treba vykonať nevyhnutné zmeny v medzinárodných daňových systémoch, aby sa vyriešili medzery a nedostatky, ktoré nadnárodným firmám umožňujú dosiahnuť dvojité nezdanenie. Daňová záťaž potom ostáva na pleciach malých firiem.

Európa zaostáva v pretavení výsledkov výskumu do komerčných produktov

Správu zverejnili počas Inovačného summitu, ktorý v Bruseli zorganizoval think-tank Lisbon Council. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy označil neschopnosť komercionalizovať výskum a zaostávanie IKT za kľúčové problémy vplývajúce na inovácie v Európe.

„Ide o viac ako len o výskum a vývoj. Je to o tom, ako uvažujeme za hranicami výskumu a vývoja. Ako zaistíme, že majú skutočný multiplikačný efekt. Ako z ich potenciálu vyčerpáme čo najviac. A presne na to sa sústredia európski lídri počas zasadnutia Európskej rady,“ uviedol Van Rompuy, čím pripomenul hlavnú náplň agendy summitu hláv štátov a vlád členských štátov, ktorý prebehne koncom budúceho týždňa.