Olmert kritizoval Európu

 

Krátka správa

Olmert v rozhovore pre nemecké noviny Welt am Sonntag povedal, že Európa by nemala poučovať Izrael o zaobchádzaní s civilistami počas izraelsko-libanonskej vojny. Povedal to v kontexte vojenských útokov NATO na Kosovo: „Európske krajiny zaútočili na Kosovo a zabili desaťtisíce civilistov. Desaťtisíce! A žiadana z týchto krajín predtým nemusela trpieť ani jednou raketou!”. Podľa Olmerta nie je za správaním Európy antisemitizmus, ale jej predsudky a krátkozrakosť.

Podľa organizácie Human Rights Watch prišlo počas leteckých útokov NATO v Kosove v roku 1999 o život 500 civilistov.

Cez víkend sa členovia Bezpečnostnej rady OSN dohodli na znení rezolúcie o ukončení izraelsko-libanonského konfliktu. Rezolúcia vyzýva na absolútne ukončenie násilia, na rozmiestnenie medzinárodných síl na juhu Libanonu, vznik nárazníkového pásma medzi krajinami a navrhuje uvaliť zbrojné embargo na dodávky zbraní do Libanonu, s výnimkou libanonskej vlády. Dočasné mierové jednotky OSN UNIFIL pôsobiace v krajine by zatiaľ mali monitorovať prímerie.

Libanonská vláda vyjadrila nespokojnosť so znením rezolúcie, čo členov BR OSN prinútilo k istým úpravám. V konečnom dôsledku to oddialilo konečné hlasovanie o rezolúcii. Podľa zástupcu jedného zo stálych členov BR OSN sa o rezolúcii pravdepodobne bude hlasovať v utorok 8. augusta.