Opätovná nominácia pre Abdullaha Güla

Abdullah Gül, zdroj: Rakúske predsedníctvo 2006

Krátka správa
 

Po prvom oznámení Gülovej nominácie na prezidentský post v apríli tohto roka sa krajina ocitla v politickej kríze, ktorá vyústila až do predčasných volieb minulý mesiac. Armáda, ktorá má v Turecku na demokratické pomery nezvykle vysoký vplyv na politiku, obvinila vládu zo snahy podkopať tradičný sekulárny politický systém.

Gül je v Turecku vnímaný kontroverzne. Je to umiernený politik, presadzujúci vstup Turecka do Európskej únie a je veľmi populárny v kruhoch vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), ktorá má svoje korene v politickom islame a minulý mesiac jasne uspela v parlamnetných voľbách. Gül je ale zároveň praktizujúci moslim a jeho manželka nosí tradičnú šatku. Ženská pokrývka hlavy je v Turecku považovaná za rozporuplný politický symbol. Nosenie šatky je zakázané na verejnosti, v mnohých štátnych budovách, vrátane prezidentského paláca.

V Turecku je prezident volený na obdobie siedmych rokov parlamentom. Post je už od čias zakladateľa tureckého sekulárneho štátu Kemala Atatürka stelesnením sekulárnej republiky. Súčasný prezident Ahmed Necdet Sezer je bývalý sudca a bývalý predseda ústavného súdu, ktorý sa vo svojich rozhodnutiach tradične staval na stranu sekularizmu.

Hoci má AKP v parlamente absolútnu väčšinu, na zvolenie prezidenta kde je potrebná dvojtretinová väčšina, to nestačí. V treťom a štvrtom kole voľby však už postačuje len absolútna väčšina. Gül sa ešte stretne s lídrami opozičných strán za účelom hľadania podpory pre svoju kandidatúru. Hlavná opozičná Ľudová republikánska strana sa obáva, že sa Turecko stane krajinou, kde sa bude viac pretláčať do popredia jeho blízkovýchodná identita. Naopak stúpenci vládnucej strany tvrdia, že Gül spravil pre priblíženie Turecka Európskej únii viac než sekulárni politici.

Prezidentský úrad je z veľkej časti reprezentatívnou funkciou. Prezident má však široké právomoci pri vetovaní zákonov a vládnych nominácií, čím súčasný prezident často strpčoval život  Erdoganovej vláde.