OSN bude hlasovať o tom, či uzná Palestínu

foto: Demonštrant máva palestínskou zástavou, zdroj: TASR/AP

Nedávny ozbrojený izraelsko-palestínsky konflikt poukázal na potrebu vrátiť sa k mierovému procesu, pretože súčasné status quo je neudržateľné, myslia si to viacerí poprední diplomati Organizácie spojených národov (OSN).

Špeciálny koordinátor pre mierový proces na Blízkom východe Robert Serry vyhlásil, že Izarel a Palestína sa musia vrátiť za rokovací stôl. Rokovania boli prerušené v septembri 2010 po tom, ako Izael odmietol ukončiť osídľovanie okupovaného Palestínskeho teritória.

„V tejto chvíli je najdôležitejšie, že obe strany zachovávajú rozvahu a nechávajú si dostatok času na to, aby dokázali nájsť porozumenie pri ďalších veciach,“ povedal veľvyslanec a dodal, že to vôbec nebude jednoduché.

Osem dní násilnosti malo za následok odhadom 158 obetí na strane Palestínčanov, vrátane 103 civilistov. Na opačnej strane zahynulo šesť Izraelčanov, z toho štyria civilisti.

Už zajtra má 193 – členné Valné zhromaždenie hlasovať o tom, či Palestína získa status nečlenskej pozorovateľskej krajiny, čím by OSN implicitne uznala jej štátnu suverenitu.

Zmena by umožnila Palestíne obrátiť sa na orgány, akými sú Medzinárodný trestný súd, ktorý sa zaoberá vyšetrovaním a trestaním vinníkov za genocídy, vojnové zločiny a porušovanie ľudských práv. Palestínčania tvrdia, že sa s takýmto krokom nebudú ponáhľať.

Pozorovateľ za Palestínu pri OSN Riyad Mansour však pripustil, že ak bude Izrael pokračovať v porušovaní medzinárodného práva, Palestína využije aj takúto možnosť.

Medzinárodný trestný súd už takúto žiadosť v apríli odmietol a odôvodňoval to práve tým, že palestínskej teritória nie sú plným členom OSN. Tým, že Palestína dnes úsilie o takýto krok skôr odmieta, môže znamenať, že hľadá podporu najmä v Európe pred blížiacim sa hlasovaním Valného zhromaždenia.

Prvou významnejšou krajinou, ktorá avizuje, že zahlasuje za pozorovateľský status Palestíny, je Francúzsko. „Ak padne takáto otázka, francúzsko zahlasuje áno,“ povedal francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius.

Zvyšné európske štáty však ostávajú v tejto otázke rozdelené. Podľa diplomatických zdrojov bude 11 až 16 európskych štátov hlasovať za a zvyšok sa buď zdrží alebo bude hlasovať proti.

Británia sa ešte nerozhodla ako bude hlasovať, ale jej veľvyslanec pri OSN Mark Lyall hovorí, že „je pre Palestínu nesprávnym krokom hlasovať o takejto rezolúcii v tomto čase“. Layall si myslí, že to nijak nepomôže mierovému procesu na Blízkom východe.

Izrael a Spojené štát y sa postavili proti návrhu Palestíny a vyzvali ju, aby sa vrátila k mierovým rokovaniam, ktoré stroskotali v roku 2010.