OSN kritizuje Európu za odmietavý postoj k migrantom

Dospelí a deti stoja za ostatným drôtom v tábore Kara Tepe na gréckom ostrove Lesbos. [EPA- EFE/Vangelis Papantonis]

Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi karhá krajiny, ktoré odmietajú prijať migrantov. Zdĺhavé zvažovanie, či povolia migrantom, ktorých zachránia na mori, vylodiť sa, je podľa neho „hanebné“.  

Cieľové krajiny migrantov a utečencov nesmú pred nimi „zatvárať dvere,“ uviedol Grandi. Netreba podľa neho zabúdať, že migranti a utečenci podnikajú rizikové cesty v snahe dostať sa do bezpečia. Povedal to v úvode každoročného zasadnutia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov.

„Nesmieme dovoliť, aby v diskusii o tejto náročnej ale zvládnuteľnej problematike prevládali xenofóbne názory ktoré ponúkajú jednoduché riešenia a majú prilákať voličov,“ vystríhal komisár.

Aj v najbohatších krajinách sa podľa neho sa objavujú úvahy, o vytlačení azylových procedúr mimo hraníc týchto krajín – čo je porušením medzinárodného práva, ohrozuje životy tých najzraniteľnejších a predstavuje precedens, ktorý ohrozuje inštitút azylu na globálnej úrovni.  

Posudzovanie nároku na azyl, respektíve medzinárodnú ochranu, mimo hraníc EÚ je návrh, ktorý aj v súčasnej reforme európskej migračnej politiky presadzuje celá V4 vrátane Slovenska. „Tu vidíme priestor aj na pokračovanie diskusie o ďalšom budovaní tzv. hotspotov, teda vyloďovacích platforiem či prijímacích centier ako súčasť aktivít v boji proti prevádzačom,“ napísal na margo nového návrhu migračného paktu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS) po rokovaní s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO).

Idea vyloďovacích platforiem sa objavila aj v záveroch Európskej rady v roku 2018. Nový návrh európskej migračnej a azylovej politiky (Pakt o migrácii a azyle) s nimi nijako nepočíta.

Návrat k solidarite v migrácii: Krajiny budú pomáhať povinne

Akou formou v čase krízy pomôžu bude do istej miery na ich uvážení, bude to ale musieť byť príspevok k „stabilizácii“ systému. Predpokladá to novo navrhnutý migračný pakt Európskej komisie.

Európa musí konať rýchlejšie

Vysoký komisár spomenul nedávny prípad, keď muselo 27 migrantov na dánskej nákladnej lodi čakať 40 dní, kým im Taliansko povolilo zakotviť v prístave.

„V tomto prípade sa európske krajiny zachovali nezodpovedne. Ako Európan sa hanbím za to, že vylodenie iba 27 ľudí trvalo viac ako mesiac,“ konštatoval komisár. „Ľudia budú do Európy migrovať, pokým nevyriešime základnú príčinu ich odchodu z ich krajín pôvodu,“ hovorí.

„Ak budeme obmedzovať pátracie a záchranné akcie, vytvárať prekážky tým, ktorí ľudí zachraňujú a posielať ich späť bez riadneho procesu, nezabránime ďalším príchodom. Naopak, viac migrantov zomrie a požiadavky na ich lepšiu ochranu zosilnejú.“ argumentuje komisár.

EÚ potrebuje povinný systém solidarity pre prijímanie migrantov, hovorí eurokomisárka

Európska komisia tento týždeň predstaví svoj nový návrh reformy azylovej politiky EÚ. Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson nečaká oslavné reakcie.

Rozhodnutie niektorých krajín je veľkým sklamaním

Grandi víta nový pakt o migrácii a azyle, ktorý predstavila koncom septembra Európska komisia. Označil ho za „jedinečnú príležitosť nastoliť jasné rozdelenie zodpovednosti“.

Na druhej strane, považuje komisár za znepokojivé, ako málo migrantov, ktorí žijú v neprimeraných podmienkach, krajiny momentálne presídľujú.

„V roku 2019 bolo presídlených menej ako 64,000 migrantov, čo predstavuje štvrtinu percenta všetkých migrantov na svete,“ povedal komisár.  

Prezident Spojených štátov Donald Trump na margo presídľovania migrantov povedal, že USA budúci rok prijmú len 15,000 migrantov. V porovnaní s prístupom svojho predchodcu Baracka Obamu ide o výrazný pokles, nakoľko počas jeho úradovania prijímali Spojené štáty viac ako 100,000 migrantov ročne.

Katastrofálna situácia v oblasti Sahelu

Na základe svojej nedávnej návštevy regiónu Sahel v severnej Afrike vysoký komisár varoval, že situácia v regióne je jedna z najhorších kvôli „politickej, bezpečnostnej a humanitárnej kríze, ktorá ovplyvnila životy miliónov ľudí“.

„Je málo situácií, ktoré ma šokovali viac ako táto. Miera násilia a brutality, vrátane prípadov ohavných vrážd rodičov pred očami svojich detí, je neskutočná,“ poznamenal.

V dôsledku nepokojov muselo minulý rok opustiť svoj domov viac ako 600,000 ľudí. Zničených boli tisícky škôl a znásilnené tisícky žien, hovorí komisár

„K vývoju situácie v Saheli potrebujeme okamžite zaujať stanovisko,” zakončil.