OSN plánuje mierový summit pre Cyprus. Bude prielomový?

Generálny tajomník OSN Pan Ki-Mun vyjadril nádej, že cyperskému prezidentovi Demetrisovi Christofiasovi a jeho kolegovi zo Severocyperskej tureckej republiky Dervişovi Eroğluovi sa podarí nájsť kompromis a ukončiť tak dlhotrvajúce spory medzi oboma časťami ostrova. Severný Cyprus v súčasnosti v medzinárodnom spoločenstve uznáva len Turecko.

V prípade, že by sa na januárovom summite podarilo konflikt vyriešiť, by mala nasledovať konferencia za účasti Turecka, Veľkej Británie a Grécka ako garantami cyperskej suverenity. Doterajšie diskusie boli podľa Pan Ki-muna „pozitívne, produktívne a energické“. Uviedol to na stretnutí s novinármi v sídle OSN, pričom po jeho boku boli lídri oboch republík. Dodal: „Toto mi dodalo vieru v to, že je možné dosiahnuť úplne vyrovnanie. Obaja lídri ma uistili, že veria v to, že môžu dotiahnuť dohodu do konca,“ cituje jeho slová agentúra Reuters.

OSN sa už roky snaží o znovuzjednotenie Cypra. Konflikt navyše vážne poznačil vzťahy medzi EÚ a Tureckom. Doposiaľ sa tak aj vďaka nemu podarilo s Ankarou uzavrieť len jednu prístupovú kapitolu- v oblasti vedy a výskumu. Naopak, jedenásť ďalších sa otvorilo, pričom osem z nich ostáva blokovaných kvôli neúspechu Turecka zaviesť do praxe Ankarský protokol. Ten hovorí o otvorení prístavov v severnej časti ostrova voči plavidlám Cyperskej republiky.

Turecko navyše len nedávno pohrozilo zmrazením vzťahov s EÚ v prípade, že Cyprus podľa plánov prevezme predsedníctvo Únie v druhej polovici budúceho roku. Internetové vydanie Famagusta Gazette zároveň hovorí o navrhovanom januárovom summite pomerne skepticky. Pripomína, že pôjde už o piate podobné stretnutie svojho druhu od roku 2008. Ostatné sa konali v Ženeve. „Teraz sa javí ako nepravdepodobné, že sa obom stranám podarí vyriešiť sporné záležitosti v najbližších šiestich mesiacoch, predtým ako sa Cyprus ujme predsedníctva v EÚ“, napísal tento cyperský denník.

Ostáva mnoho prekážok

Podľa zdrojov, ktoré citovala agentúra Reuters, sa sporné strany doposiaľ stále nedohodli na tom, ako sa bude voliť cyperský prezident na rotačnej báze a zároveň nedošlo k žiadnej „podstatnej zmene v postojoch“ v oblastiach spojených s majetkovými nárokmi vysťahovaných osôb, či územnými zmenami za účelom vytvorenia federácie.

Turecké médiá však informovali, že obom stranám sa zato podarilo dosiahnuť dohodu v iných oblastiach. Podľa tamojšieho denníka sa Eroğlu a Christofias zhodli v tom, že zjednotený cyperský štát by ako svoju menu používal euro, hoci turecká lira- ktorá je v súčasnosti platidlom na severnej časti ostrova- by ostala v obehu počas prechodného obdobia jedného roku. Predsedníctvo nad centrálnou bankou zjednotenej republiky by v ročnom časovom slede rotovalo medzi tureckými a gréckymi Cyperčanmi. Chudobnejšia turecká strana by zároveň od federálneho štátu dostávala 13 rokov financie na zlepšenie tamojšej infraštruktúry.

Podobne, turecká a grécka strana by boli pomerovo rovnako zastúpené na všetkých úrovniach súdnictva, avšak grécki Cyperčania by mali so 75 percentami miest väčšinu v dolnej komore cyperského parlamentu. Tureckí Cyperčania by však dostali záruky, že neprejde žiaden zákon ohrozujúci ich záujmy, informoval turecký denník Milliyet. Rovnako aj ktorákoľvek strana by mala právo vetovať určitý zákon v prípade, že by sa polovica jej zákonodarcov vyjadrila proti.