OSN prerokuje európske plány na boj s nelegálnou migráciou

Vlajky pred sídlom OSN, (zdroj: United Nations Photo)

Na pondelňajšom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN predložia jej európski členovia návrh rezolúcie, ktorý by jednotkám Európskej únie umožnil potápať pašerácke lode v medzinárodných aj v líbyjských vodách a tiež posvätil vojenské operácie na africkom pobreží.

Vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová už túto možnosť prediskutovala s Africkou úniou a arabskými štátmi. V OSN sa bude môcť oprieť aj o podporu Spojených štátov. Denník New York Times citoval nemenovaných amerických diplomatov, ktorý tvrdia, že plán EÚ zasiahnuť na súši v Líbyi spĺňa 7. kapitolu Charty OSN o akciách v prípade ohrozenia mieru.

Agentúra Reuters naopak informovala, že Rusko pravdepodobne nepodporí všetky navrhované opatrenia. Moskve by mohlo vadiť samotné ničenie lodí.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) odhaduje, že Stredozemné more sa už tento rok pokúsilo prekonať 60 tisíc ľudí. 1800 z nich pri tom zahynulo.

Generálny tajomník Pan Ki-mun vyhlásil, že utečenecká kríza nemá vojenské riešenie.

Podobný názor zastáva aj prezident Talianskeho Červeného kríža Francesco Rocca. Ten včera uviedol, že „bombardovanie lodí nie je riešením“ a apeloval na komplexné posúdenie problémov migrácie.

Nemecko očakáva dvojnásobný nárast žiadostí o azyl

Do konca roku 2015 požiada v Nemecku o status utečenca 400 tisíc osôb. Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière v stredu v Berlíne potvrdil upravené odhady Federálneho úradu pre migráciu a utečencov (BAMF).

Až polovica všetkých žiadateľov o azyl zo západného Balkánu smeruje dnes do Nemecka. Krajina je ale najobľúbenejšou destináciou aj pre utečencov zo Stredomoria.

De Maizière dodal, že odhady nie sú presné a ich čísla sa možno budú zvyšovať. Prípadné kvóty a prerozdeľovanie utečencov medzi členskými štátmi EÚ nekomentoval.

Berlín však zároveň rozvíja nástroje na uľahčenie návratu cudzincov do krajiny ich pôvodu. Jedným z návrhov migračného úradu je nová kategorizácia Albánska a Kosova ako bezpečných krajín. Žiadosti o azyl by tak prechádzali zrýchlených konaním a aj deportácia jednotlivcov by prebehla vyšším tempom.

Nemecké ministerstvo vnútra tiež informovalo, že v krajine vzrástol počet politicky motivovaných útokov. Násilie s antisemitským pozadím dosiahlo rekordnú mieru.

Úrady zaznamenali aj nárast agresivity voči utečencom, 58 prípadov v roku 2013 vs. 203 v roku 2014. Väčšinu z nich (175) majú na svedomí krajne pravicoví radikáli.