Osobné údaje cestujúcich pocestujú do USA

foto: Dievča drží fotografiu obete teroristického útoku z 11. septembra 2001 na spomienkovom ceremoniáli pri príležitosti ôsmeho výročia tejto tragédie 11. septembra 2009, zdroj: TASR

Väčšina členov Európskeho parlamentu odobrila revidované znenie dohody o zdieľaní osobných dát s americkými úradmi (Passenger Name Record, PNR). Americká strana napríklad súhlasila, že po uplynutí 6 mesiacov bude osobné údaje (meno a kontaktné údaje) kódovať, čiže k nim bude mať prístup menší počet ľudí.

Dáta sa budú uchovávať po dobu 5 rokov, potom prejdú do tzv. „spiacej databázy“, kde sa budú prístupné ešte ďalších 5. Hlasovanie v EP bolo poslednou prekážkou, po tom, čo dal dohode zelenú výbor pre občianske slobody a aj členské štáty.

Eurokomisárka pre vnútorné veci Cecilia Malmstöm vyhlásila, že dohoda ponúka silnejšiu ochranu pre právo občanov na súkromie a aj viac právnej istoty pre letecké spoločnosti.

„Zároveň plne spĺňa bezpečnostné požiadavky Spojených štátov a EÚ. Údaje o pasažieroch, ktorí cestujú do USA budú využívané na boj proti vážnym cezhraničným zločinom a terorizmu“, uviedla vo vyhlásení.

Súhlas Európskeho parlamentu predstavuje posun oproti minulosti, kedy sa europoslanci netajili veľkou nechuťou zdieľania citlivých informácií so Spojenými štátmi.

Inštitúcie EÚ sa päť rokov dohadovali s USA onovom znení dohody, ktoré je menej invazívne pokiaľ ide o zásah do súkromia. Hlavnou obavou boli neopodstatnené zadržania na bez týchto údajov.

Pred odletom každého lietadla smerujúceho do Spojených štátov musia leteckí prepravcovia poskytnúť americkým úradom všetky údaje o pasažieroch, ktoré majú k dispozícií a ktoré získali pri predaji letenky: meno, adresa, čísla platobných kariet, číslo sedadla, ale nepriamo aj údaje, ktoré sa dajú vyčítať z toho, čo si človek objedná pre konzumáciu na palube lietadla (informácie o zdravotnom stave alebo náboženskej príslušnosti).

Kritici tvrdia, že takéto údaje doteraz nepomohli americkým úradom k zatknutiu podozrivých kriminálnikov alebo teroristov. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti ale trvá na tom, že údaje sú pre ich vyšetrovania  potrebné.

Pozície

Guy Verhofstadt líder skupiny liberálov v Európskom parlamente (ALDE) kritizuje dohodu za to, že nespĺňa európske štandardy ochrany súkromia.

„Liberáli a demokrati sú presvedčení, že táto nová dohoda nespĺňa minimálne kritériá nastienené Parlamentom v roku 2011 ako aj to, že nie je v súlade s legislatívou EÚ o ochrane súkromia“.

Sophie in´t Veld, holandská liberálna europoslankyňa sa v konečnom štádiu dištancovala od svojej správy, ktorou dohoda PNR prešla Parlamentom. „V politike robíme kompromisy ale o niektorých veciach ako sú základné práva a právo EÚ sa nevyjednáva. Zdá sa, že Európsky parlament verí, že transatlantické vzťahy sú dôležitejšie ako základné práva občanov EÚ“.

„Je sklamaním, že po 9 rokoch vyjednávania s našimi blízkymi priateľmi a spojencami – USA – sme dosiahli dohodu, ktorá je prijateľná len pre tesnú väčšinu tohto Parlamentu."

„Som veľmi rád, že po zlyhaní pred dvomi rokmi, PNR v Európskom parlamente jasne prešiel“, hovorí slovenský europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ-DS, EĽS). „K takej citlivej téme budú vždy výhrady ohľadom ľudských práv a občianskych slobôd, ale jasná väčšina (o takmer 200 hlasov) potvrdzuje, že táto dohoda je dobrá a prijateľná.

„Treba si uvedomiť, že USA sú hlavným terčom teroristov, a tiež krajinou v prvej línii v boji proti terorizmu. Znášajú najväčšie výdavky aj najväčšie obete. Boj proti terorizmu je aj našou prioritou a USA sú naším najbližším spojencom a priateľom. Takáto spolupráca je kľúčová hlavne v prevencii, aby sa v budúcnosti neopakovali také tragické udalosti ako New York, Madrid či Londýn.“

Europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH): „Tento Parlament sa často krát snaží vyjadrovať k veciam, ktoré nie sú v jeho pôsobnosti, mnohokrát spôsobom, ktoré považujem za škodlivý. Pri osobných údajoch je dobré, že Parlament stráži slobodu občanov. Pri boji proti organizovanému zločinu je dôležité, aby sa nestal každý podozrivý. Prevencia je dôležitá ale dôležitá aj ochrana občianskych práv. Správu som podporila, lebo keď sú ohrozené životy ľudí je prevencia dôležitejšia ako represia.“

„Musíme úzkostlivo dbať na to, aby informácie o cestujúcich boli použité podľa presne vymedzených podmienok, aby využívanie bolo kontrolované a kontrolovateľné, Inak sa stane presne to o čo ide teroristom – slobodu a demokraciu vymeniť na diktatúru.“

Poslanec EP Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH) si myslí, že nové výzvy sa nemôžu stať zámienkou na použitie prostriedkov zasahujúcich do práv  a slobôd jednotlivcov. Poskytnutie osobných záznamov cestujúcich je takýmto zásahom a preto si vyžaduje rešpektovanie zásad na jednej strane a nevyhnutnosť a proporcionality na strane druhej, hovorí.

Celý proces musí byť podľa neho podrobený nezávislému dohľadu, aby zásady nezostávali len odporúčaniami. „Mnohé nejasnosti pretrvávajú a preto sa obávam, že nová dohoda neprináša dostatočne vymedzené záruky pre občanov EÚ.“