Osud posilnených vzťahov s Izraelom je neistý

Oxfam, Medzinárodná federácia pre ľudské práva (FIDH), spoločne s ďalšími mimovládnymi organizáciami a združeniami, vyzvali včera (7.1.) Európsku úniu, aby neposilňovala vzťahy s Izraelom dovtedy, pokiaľ bude humanitárna situácia v pásme Gazy kritická. Vo svojom spoločnom stanovisku uvádzajú, že by bolo „nepredstaviteľné,“ aby Brusel posilňoval vzťahy s Tel Avivom, zatiaľ čo sa situácia v pásme Gazy „dostáva do bodu krízy,“ cituje portál Deutsche Welle.

Mimovládne organizácie nie sú jediné, kto v súčasnej situácii nesúhlasí s vytváraním užších vzťahov s Izraelom. Na začiatku decembra poslanci EP rozhodli o odložení hlasovania o návrhu na posilnenie vzájomných vzťahov.

Bairbre de Brún (GUE/NGL, UK) vtedy povedala, že hlasovanie poslancov bolo „signálom, že Európsky parlament jednoducho nerád pripúšťa návrh na posilnenie vzťahov EÚ – Izrael.“ Doplnila, že Brusel by mal zastávať takýto principiálny postoj dovtedy, pokiaľ nezačne izraelská vláda rešpektovať ľudské práva.

Jana Hybášková (EPP-ED, CZ), ktorá spolupredsedá Zahraničnému výboru EP, si naopak myslí, že vzťahy je potrebné posilniť. Ako uviedla vo svojom stanovisku z decembra, posilnenie vzťahov nebude znamenať zvýšenie vplyvu EÚ len v Izraeli, ale aj v regióne Blízkeho východu.

Hybášková, ktorá je aj stálou predsedkyňa delegácie EP pre Izrael, v čerstvom rozhovore pre EurActiv povedala, že základ pre uskutočnenie summitu EÚ – Izrael je pripravený. Niekdajšia veľvyslankyňa ČR v Kuvajte pripustila, že “ďalšou vecou v hre sú blížiace sa izraelské voľby.” Je však presvedčená, že súčasný politický priestor je dostatočne rozvinutý na to, aby výsledok volieb akokoľvek zásadne zvrátil vývoj vzťahov s Izraelom, dokonca i v prípade, že zvíťazí Benjamin Netanjahu (EurActiv 08/01/09).

Európska únia si vyslúžila kritiku aj od Ligy arabských štátov. Podľa nej, snaha posilňovať spoluprácu ohrozuje mierový proces na Blízkom východe. Na druhej strane, pokrok v urovnaní sporu medzi Izraelcami a Palestíncami bol pri rozhodovaní sa európskych ministrov zahraničia v polovici decembra jednou z podmienok, bez ktorej by neboli ochotní jednomyseľne podporiť žiadosť Tel Avivu.

Izrael, ktorý je v súčasnosti zapojený do Európskej politiky susedstva, požiadal EÚ o rozvoj vzťahov v spomenutých oblastiach 16. júna 2008. Posilnená spolupráca by sa mala týkať oblasti obchodu, investícií, ochrany životného prostredia, vedy a výskumu.