Ovácie pre Sarkozyho

Nicolas Sarkozy, prezidentský kandidát

Krátka správa

Sarkozy na oficiálnej návšteve USA nešetril slovami chvály na americké hodnoty, americký sen a poďakoval Spojeným štátom za ich príspevok k obnove Európy po druhej svetovej vojne.

To všetko odznelo v jeho príhovore k obom komorám amerického Kongresu. Vystúpenie predstavovalo protokolárne najdôležitejší bod oficiálnej návštevy Sarkozyho v USA. Možnosť vystúpiť na Kapitole je poctou, ktorá sa neudeľuje každej hlave cudzieho štátu.

Keď v rovnakej pozícii pred 11 rokmi stál jeho predchodca Jaques Chirac, mnohí členovia Kongresu jeho vystúpenie bojkotovali ako reakciu na francúzske jadrové testy v južnom Pacifiku.

Ešte pred nedávnom by bola reakcia na vystúpenie francúzskeho prezidenta v Kongrese vo forme „standing ovation“ nepredstaviteľná. Sarkozy však prehlásil Francúzsko za priateľa Spojených štátov ako aj to, že Irán vyzbrojený jadrovými zbraňami je neakceptovateľný. „Amerika môže s Francúzskom počítať“, uistil kongresmanov Sarkozy.

Demokratický senátor, šéf zahraničného výboru, reagoval na Sarkozyho vystúpenie slovami: „Očakávam veľkolepé oživenie francúzsko – amerických vzťahov.“

Američanov sa snažil Sarkozy presvedčiť, že silná Európa je pre nich prínosom. V súlade so svojimi predchádzajúcimi vyjadreniam sa Sarkozy vyslovil za posilnenú európsku obranu. Európa by mala byť schopná konať, aby čelila hrozbám na Balkáne, v Sudáne či Čade. Čím ďalej pokročí Európa k spoločnej obrannej politike, tým viac bude Francúzsko pripravené sa opäť stať plnoprávnym členom NATO, bol odkaz, ktorý vo Washingtone zanechal francúzsky prezident.

Téma, v ktorej sa „novonájdení“ partneri nezhodli, boli klimatické zmeny. Sarkozy upozornil, ze boj proti klimatickým zmenám nebude úspešný pokiaľ sa Amerika nepostaví na jeho čelo.

Washington Times konštatoval, že George Bush po odchode Tonyho Blaira a José Maríu Aznara hľadá nových európskych spojencov. Cez víkend privíta Angelu Merkel na svojom ranči v Texase.

Nemecký denník Spiegel zhodnotil vystúpenie v Kongrese: „Bol to výstup úplne „a lá“ francúzski prezidenti.“