Pakistanský premiér: V Kašmíre hrozia etnické čistky

Štátna vlajka Kašmíru [EPA-EFE/Shahzaib Akber]

Indický Kašmír prišiel po vyše sedemdesiatich rokoch o autonómiu. Pakistan považuje toto konanie zo strany Indie za hrozbu pre medzinárodný mier.

Indická vláda prijala začiatkom augusta ústavné zmeny, kvôli ktorým územia Džamú a Kašmír stratili svoj špeciálny autonómny status v rámci Indie. Čiastočná autonómia bola Kašmíru priznaná ešte v roku 1947.

Ústavné zmeny sa týkali zrušenia článku 370 indickej ústavy, na základe ktorého bol štátu priznaný určitý stupeň autonómie – vlastná ústava, vlajka a nezávislosť vo všetkých oblastiach s výnimkou zahraničnej politiky, bezpečnosti a komunikácií, pripomína v aktuálnom vydaní Asia Briefing Stredoeurópsky inštitút ázijských štúdií (CEIAS). “Súčasťou článku bola aj garancia,  ktorá zakazovala Indom skupovať pôdu v štáte Kašmír, aby tak nedošlo k demografickej zmene štátu s moslimskou väčšinou”, píšu Matej Spišák a Barbara Kelemen z CEIAS.

V Kašmíre do aktuálne dochádza k výpadkom mobilných sietí, internetu, zákazom zhromažďovania a prítomnosťou príslušníkov ozbrojených zložiek v uliciach Kašmíru. Niekoľko kašmírskych politikov uväznili. Indické úrady taktiež nariadili turistom a hindským pútnikom opustiť štát a varovali pred „hrozbou teroru“ zo strany pakistanských militantných skupín, komentuje ďalej situáciu v Kašmíre CEIAS.

„Piaty august je čiernym dňom indickej demokracie, keď jeho parlament zobral obyvateľom Džamú a Kašmíru všetko,“ napísala Mehbooba Mufti, bývala predsedníčka kašmírskej vlády.

Územie Kašmíru, ktoré je aktuálne rozdelené medzi Indiu, Pakistan a Čínu už dlhodobo patrí medzi hlavné dôvody sporu medzi Indiou a Pakistanom.

Pakistanská vlna kritiky

Rozhodnutie Indie o zrušení autonómie Kašmíru vyvolalo v Pakistane očakávané pobúrenie.

Islamabad bezprostredne reagoval pozastavením obchodným vzťahov s Indiou a vyzval na zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré však skončilo bez konsenzu.

Pakistan sa plánuje obrátiť aj na Radu OSN pre ľudské práva a Medzinárodný súdny dvor.

„Dôrazne odsudzujeme rozhodnutie zo strany Indie a využijeme všetky dostupné možnosti na boj proti nezákonným krokom,“ reagovalo na situáciu v Kašmíre pakistanské ministerstvo zahraničných vecí.

Podľa pakistanského predsedu vlády Imrana Khana je počin indickej vlády iba snahou oslabiť moslimský región práve opatrením, ktoré umožní hinduistom z Indie kúpiť nehnuteľnosti v moslimskom Kašmíre. Khan varuje, že zmena v demografickej situácii môže viesť k násiliu a etnickým čistkám.

Indická vláda obhajuje zrušenie článku ako potrebný krok, aby sa tak mohla indická časť Kašmíru integrovať a posunúť na rovnakú úroveň ako zvyšok Indie.

Európska únia požaduje bilaterálne rokovania

Vysoká predstaviteľka Únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová sa počas stretnutia s indickým ministrom zahraničných vecí vyjadrila, že Európska únia podporuje riešenie sporu prostredníctvom bilaterálnych rokovaní medzi Indiou a Pakistanom. Zároveň EÚ požaduje, aby sa zastavilo stupňovanie napätia a obyvateľom Kašmíru sa vrátili práva a slobody.

Pakistanský minister zahraničných vecí tvrdí, že Pakistan je pripravený s Indiou viesť konštruktívny dialóg. Aby však bilaterálne rokovania mohli začať, Islamabad od Indie požaduje zrušenie zákazu vychádzania a prepustenie uväznených politikov.