Peking naďalej vyšetruje dumping vína z Únie

Autor: Pixomar, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

„Vyšetrovanie prípadného dumpingu a dotácií pre európskych vývozcov vína zostáva v platnosti,“ uviedol v stredu (31.07.) hovorca čínskeho ministerstva obchodu. Dodal, že Čína chce túto otázku vyriešiť „prostredníctvom rokovaní, koordinácie a spolupráce“.

Viacerí pozorovatelia spájajú spustenie vyšetrovania dovozu európskych vín s uvalením antidumpingových ciel na čínske solárne panely zo strany EÚ začiatkom júna.

Peking a EÚ pred pár dňami svoj obchodný spor týkajúci sa dovozu čínskych solárnych panelov do Európy vyriešili dohodou o minimálnej cene čínskych solárnych produktov. Európski producenti solárnych technológií ale dohodu označili za protiprávnu a chcú sa obrátiť na Súdny dvor Európskej únie.

„Existuje okno pre diskusie medzi Európskou úniou a čínskymi producentmi,“ potešil ešte v pondelok eurokomisár pre obchod Karel De Gucht na tlačovej konferencii výrobcov vína z EÚ. „Čínska vláda prisľúbila uľahčiť tieto diskusie.“

Najnovšie oznámenie Číny ale potvrdzuje, že európski vinári zatiaľ nemajú nič isté. Potenciálneho zavedenia cla sa najviac obávajú Francúzi, Taliani a Španieli ako hlavní exportéri vína do Číny. Len v minulom roku Francúzsko vyviezlo do Číny víno za 546 miliónov eur.

Ak by Peking antidumpingové clá zaviedol, následné zdraženie európskych vín by podľa čínskych analytikov vytvorilo v Číne väčší priestor pre vína z takzvaného Nového sveta.

Čínsky veľvyslanec vo Varšave Si Ťian v rozhovore pre EurActiv potvrdil, že vyšetrovanie sa skončí do prvého júla 2014. „Čínske vyšetrovacie úrady budú viesť vyšetrovanie v súlade s právom a princípmi férovosti, spravodlivosti a transparentnosti,“ dodal.

(EurActiv/TASR/DPA)