Po výhre opozície sa v Istanbule uskutočnia voľby ešte raz

Víťaz prvého kola volieb v Islanbule Ekrem İmamoğlu. [EPA-EFE/Erdem Sahin]

Turecká volebná komisia vyhovela pripomienkam vládnej strany prezidenta Erdoğana a 16 miliónov Istanbulčanov si v júni voľby zopakuje. EÚ považuje rozhodnutie za spolitizované a očakáva, že Turci pri opakovaných voľbách zabezpečia prístup medzinárodných pozorovateľov.

Napriek tomu, že opozičný politik Ekrem İmamoğlu prebral po sérii prepočítavaní hlasov v polovici apríla úrad starostu Istanbulu, vládna strana napadla rozhodnutie Ústrednej volebnej komisie. Včera (6. mája) napokon oznámila, že voľby v Istanbule si jeho obyvatelia zopakujú 23. júna.

„Odôvodnenie tohto ďalekosiahleho rozhodnutia, prijaté vo výrazne spolitizovanom kontexte, by sa malo bezodkladne sprístupniť verejnosti,“ komentovali v tlačovej správe rozhodnutie tureckej komisie aj šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová a eurokomisár pre rozširovanie Johannes Hahn. Brusel žiada, aby Ankara pri opakovaných voľbách v Istanbule umožnila prístup rozsiahlejšiemu počtu zahraničných pozorovateľov.

V Istanbule môžu opakovať voľby, Erdoğan neuznal porážku

Kandidát opozície má aj po opätovnom prerátaní hlasov vo vyše 16-miliónovej priemyselnej metropole Turecka väčší počet hlasov. Vláda na čele s prezidentom tvrdí, že ide o spiknutie a podvod.

V neskorých večerných hodinách reagoval na rozhodnutie volebnej komisie aj nateraz stále úradujúci starosta Istanbulu. Opozičný politik vyzval tých, ktorí doteraz mlčali, aby sa nebáli a “hovorili”. Jeho motto „Všetko bude dobré“ (#HerŞeyÇokGüzelOlacak) sa stalo hitom internetov, zdieľali ho akademici, umelci, ale aj podnikatelia a obchodníci.

Jeho zapálený prejav sledovali na sociálnych sieťach desiatky tisícok Turkov, nakoľko štátom ovládané média opozičné vyhlásenia odignorovali. „Sme lační po demokracii, sme mladí a nikto nemôže zastaviť to, čo ľudia chcú. Nikdy sa nevzdáme! Budem pracovať so 16 miliónmi istanbulských obyvateľov, s 82 miliónmi Turkov z každého kúta krajiny,“ hovoril v zapálenom prejave İmamoğlu.

Do ulíc Istanbulu následne vyšlo aj niekoľko stoviek demonštrantov a mestom sa ozývalo a známe „rinčanie panvíc a tanierov“, tradičná protestná melódia sekulárnych tureckých domácností.

Turecká mena reagovala na večerné rozhodnutie volebnej komisie o opakovaní volieb až ráno a opäť výrazne oslabila.

Relatívna výhra

Komunálne voľby sa v Turecku konali v posledný marcový deň a hoci zabezpečili celkové víťazstvo vládnej strane AKP a jej koaličnému partnerovi, nacionalistom zo strany MHP, porážku utrpeli najmä vo veľkých mestách. Opozícia si kreslá starostov zabezpečila v hlavnom meste Ankara, tradične v Izmire, ale aj v Antalyi, Adane, Mardine, či Eskişehire.

V 16-miliónovom priemyselnom a kultúrnom centre Turecka, v Istanbule, čakali na oficiálne vyhlásenie víťaza vyše dvoch týždňov. Po sérii prepočítavaní, ktoré iniciovala porazená strana, napokon 17. apríla volebná komisia potvrdila, že Ekrem İmamoğlu, kandidát sekulárnej a najväčšej opozičnej strany CHP, získal o necelých 14 tisíc hlasov viac ako je protivník.

İmamoğlu si oficiálne poverenie prebral 17. apríla a v pomerne rýchlom čase prebral úrad a začal s dôležitými zmenami. Okrem iného zmenil tarify cestovného v meste, čím pre mnohých Istanbulčanov zlacnela doprava. Rovnako sa dohodol s mestskými podnikmi na znížení cien vodného a stočného. Vzhľadom na to, že sa v krajine prehlbuje finančná kríza a kúpyschopnosť obyvateľstva padá na historické minimá, obyvatelia najväčšieho tureckého mesta zmeny okamžite privítali.

Turci reagujú na zlú ekonomickú situáciu: Erdoğan prišiel vo voľbách o veľké mestá

Po štvrťstoročí sa novým primátorom Ankary stane sekulárny kandidát a zdá sa, že rovnaký osud čaká aj Istanbul. Napriek nerovnému boju v Turecku si opozícia zaistila v lokálnych voľbách významné víťazstvá. Miestni hovoria o tureckej jari.

Vládna strana prezidenta Erdoğana hovorí o „korupcii a podvode“ pri voľbách. „Boli sme svedkami nezákonných praktík, ktoré súviseli so zoznamami voličov a úradníkmi, ktorí prepočítavali hlasy,“ hovoril prezident Recep Tayyip Erdoğan na tlačovej konferencii.

Strana CHP obvinenia odmieta pripomína prípad referenda z roku 2017, kedy sama podala sťažnosť s rovnakým podozrením, pričom volebná komisia vtedy napriek nespokojnosti mnohých zarátala k platným aj 2,5 milióna neopečiatkovaných obálok s voličskými hlasmi.

Opätovné voľby už podľa predsedu najväčšej opozičnej strany Kemala  Kılıçdaroğlua nie sú len „o víťazstve v jednom meste, ale je to aj „otázka demokracie a spoločenského svedomia“.

Poučenie z minulosti

V júnových voľbách sa o kreslo starostu bude opäť uchádzať Binali Yildirim, bývalý premiér, súčasný predseda Národného zhromaždenia a jeden z najbližších spolupracovníkov prezidenta Erdoğana.

Opozícia dnes vyvrátila špekulácie o tom, že by opakovanie volieb odbojkotovala a verí, že jej kandidát jednoznačne zvíťazí opäť.

Médiá už priniesli informáciu, že úrad starostu až do volieb povedie člen vládnej strany, dokonca priamo príbuzný prezidenta Erdoğana.

Na Turecko netreba zabúdať. Cez víkend čakajú krajinu ďalšie voľby

V Turecku sa budú konať lokálne voľby, zahraničie si však viac všíma údajné špekulácie na finančných trhoch, ktoré držia miestnu menu nad hladinou. Ceny potravín v priebehu roka narástli o tretinu a ekonómovia očakávajú ďalší prudký prepad hospodárstva.

Pri volebnej účasti v meste, ktorá v marci presiahla 75 percent, sa očakáva výrazná politická mobilizácia aj pri opakovaní v júni. Podľa prieskumov si ale opozičný kandidát už týchto dňoch zabezpečil jasnejšiu prevahu.

Analytici však pripomínajú parlamentné voľby z roku 2015, kedy vládna strana AKP prišla o výraznú časť kresiel v národnom zhromaždení. Nasledovala jedna z najrozsiahlejších politických kampaní, krajina dokonca v období medzi voľbami čelila mnohým teroristickým útokom. Po opätovnej voľbe v novembri AKP konsolidovala moc a kandidátov opozície, najmä kurdskej strany HDP, zadržala, či dokonca uväznila.