Pobyt vo Švajčiarsku bude len pre vyvolených

Autor: criminalatt, Zdroj: FreeDigitalPhotos.net

Švajčiarska vláda v stredu (24.4.) rozhodla, že minimálne na rok obmedzí prisťahovalectvo občanov z ďalších členských krajín. Na 17 krajín EÚ tak uplatní špeciálnu klauzulu, podľa ktorej budú mať prístup na ich pracovný trh len isté kontingenty.

Už v apríli 2012 švajčiarska vláda rozhodla o znovuzavedení limitov na prisťahovalcov z ôsmich členských krajín EÚ zo strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska. Opatrenie ihneď vyvolalo kritiku Bruselu.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashton nové rozhodnutie reagovala s varovaním. Z právneho hľadiska sa Švajčiarsko podľa britskej diplomatky pohybuje po tenkom ľade.

„Opatrenia, o ktorých dnes rozhodla tamojšia vláda, sú v rozpore s dohodou s EÚ, keďže odlišne posudzujú rôzne skupiny občanov z členských krajín Únie,“ uviedla Ashton vo včerajšom stanovisku. „Tieto opatrenia neberú ohľad na veľké prínosy, ktoré voľný pohyb osôb prináša občanom Švajčiarska aj EÚ.“

Obmedzený počet povolení

Švajčiarsko v máji 2011 zrušilo prisťahovalecké limity vzťahujúce sa na občanov z nových členských štátov EÚ. Podľa švajčiarskej vlády odvtedy vzrástol počet vydaných povolení na pobyt v krajine na 6000, pričom v predchádzajúcich troch rokoch v priemere vydali len niečo vyše 2000.

Na základe rozhodnutí pre obe skupiny krajín EÚ sa počet povolení občanov z krajín EÚ-17  obmedzí pre najbližší rok do výšky maximálne 53.700, v prípade občanov z krajín EÚ-8 maximálne na 2180.

Limitovanie sa nedotýka krátkodobých pracovných pobytov, ale povolení na dlhodobý, päťročný pobyt v Švajčiarsku, tzv. kategória B.

Obmedzenie povolení umožňuje klauzula, ktorá je súčasťou zmluvných vzťahov Švajčiarska s EÚ. Vláda jej uplatnenie zdôvodnila reguláciou imigrácie z priestoru Európskej únie v súlade s únosnosťou pre ekonomiku a spoločnosť.

(EurActiv/TASR)